Oksitanca

Oksitanca, (Occitan veya Lenga d'òc) Fransa, İspanya ve İtalya'da konuşulan bir Latin dilidir. Katalancaya oldukça yakın bir dildir.

(Oksitanca: occitan, lenga d`í²c) Fransa,İspanya,İtalya ve İtalya `da konuşulan bir Latin dilidir.Oksitanca pek çok lehçeye ayrlır bunlardan en önemlisi İspanya `nın Katalonya özerk bölgesinin Val d`Aran kısmında konuşulan Aranese dilidir.Oksitanca sadece bu bölgede resmi bir hüviyet taşır ve Katalonya `nın üç resmi dilinden biridir.} Hint-Avrupa dil ailesi Roman dilleri

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Oksitanca, (Lenga d'òc veya Langue d'oc) Fransa, İspanya ve İtalya'da konuşulan bir Latin dilidir. Oksitanca pek çok lehçeye ayrlır bunlardan en önemlisi İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin Val d'Aran kısmında konuşulan Aranca dilidir. Oksitanca sadece bu bölgede resmi bir hüviyet taşır ve Katalonya'nın üç resmi dilinden biridir. Oksitanca konuşulan Avrupa coğrafyasına bakıldığında, bölgede 14 milyon insanın yaşadığı görülmektedir. Ancak bu insanların büyük çoğunluğu Oksitanca'yı ikinci dil olarak konuşmakta, veya kendi dilini hiç öğrenmemiş oldukları görülmektedir. Oksitanca'yı anadili olarak gören günümüzde 2 milyondan az insan yaşamaktadır.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Oksitanca
Oksitanca