Oktay Derelioğlu

Oktay Derelioğlu, (d. 17 Aralık 1975, İstanbul) Beşiktaş, Trabzonspor ve Fenerbahçe`de forma giymiş Türk milli forvet oyuncusu.

1985 yılında Karagümrük altyapısında futbola başladı. 1992 yılında Trabzonspor`a transfer oldu. Ancak 17 yaşında gittiği Trabzon`da takıma alışamadı ve forma şansı bulamadı. Bir yıl sonra 1993`de Beşiktaş`a transfer oldu.

İlk yıllarında Beşiktaş`ta oldukça başarılı performans gösterdi ve milli takıma kadar yükseldi. Özellikle Belçika`ya attığı gol Türk futbol tarihinin unutulmaz gollerinden biri oldu. Ancak sonraki sezonlarda sık sık sakatlanması sonucu istikrarı yakalayamadı. Eşini kaybetmesi ve Karagümrük`ten beri takım arkadaşı Serdar Topraktepe ile birbirleri hakkında davacı olmaya kadar giden olaylar sonrasında Beşiktaş`tan uzaklaştırıldı. Siirt Jetpaspor ve Gaziantepspor`da oynadı.

2000 yılında İspanyol takımı Las Palmas`a, 2001 yılında ise kısa bir dönem için tekrar Trabzonspor`da oynadı. 2001 yılında da Fenerbahçe`ye transfer oldu. 2003-2004 sezonunun ilk yarısında Bundesliga takımı FC Nürnberg ile sezona başlasa da sezon ortasında Türkiye`ye döndü ve Samsunspor, Akçaabat Sebatspor gibi takımların formasını giydi. 2004-2005 mevsiminde Rasim Kara`nın çalıştırdığı Azerbaycan takımı Hazar Lenkeran`da forma giydi.

20 kez Türkiye Milli Futbol Takımı formasını giydi ve 9 gol attı.

Dış bağlantılar}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar