1- Genel olarak, ortaya çıkan, olup biten şey ya da durum; dikkati çeken ya da çekebilecek olan her türlü oluşum. Bir değişme ortaya koymakla birlikte, zaman içinde uzun süre boyunca devam et­meyen hal olarak olay, bir şeyin niteliklerin­de, sıfatlarında, bağıntılarında söz konusu olan değişimi; varolan şeyler arasında ortaya çıkan bir değişme, etkinlik ya da süreci; başka şeylerle nedensel ilişkiler içinde bulu­nan nesnelerin yol açtığı oluşumu tanımlar.

OLAY (türkçe) anlamı
1. Ortaya çıkan
2. oluşan durum
3. ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş
4. hadise
5. vaka:O olaydan sonra bir daha yalnız kalmamıştık onunla.- N. Cumalı. Önemli tarihsel olgu.
OLAY (türkçe) anlamı
6. ortaya çıkan
7. oluşan durum
8. ilgiyi çeken ya da çekebilecek nitelikte olan hertürlü eylem
9. hadise
10. vaka
11. önemli tarihsel olgu.
OLAY (türkçe) ingilizcesi
1. [Olay]n. event
2. happening
3. fact
4. circumstance
5. incident
6. affair
7. case
8. episode
9. experience
10. instance
11. occurrence
12. scene,
Olay tanım:
,
OLAY (türkçe) fransızcası
1. fait [le]
2. événement [le]
3. action [la]
4. affaire [la]
5. cas [le]
6. chose [la]
7. phénomène [le]
OLAY (türkçe) almancası
1. n. Akt
2. Angelegenheit
3. Anlass
4. Begebenheit
5. Begebnis
6. Ereignis
7. Fabel
8. Gegebenheit
9. Geschehnis
10. Geschichte
11. Handlung
12. Phänomen
13. Schau
14. Tatbestand
15. Tatsache
16. Vorfall
17. Vorgang
18. Vorkommnis

Olay hakkında bilgiler

1- Genel olarak, ortaya çıkan, olup biten şey ya da durum; dikkati çeken ya da çekebilecek olan her türlü oluşum.

Bir değişme ortaya koymakla birlikte, zaman içinde uzun süre boyunca devam et­meyen hal olarak olay, bir şeyin niteliklerin­de, sıfatlarında, bağıntılarında söz konusu olan değişimi; varolan şeyler arasında ortaya çıkan bir değişme, etkinlik ya da süreci; başka şeylerle nedensel ilişkiler içinde bulu­nan nesnelerin yol açtığı oluşumu tanımlar.

2- Özel olarak da, postmodern düşüncede, ama esas Jean-François Lyotard’da, perspek­tifte, olağanüstü ya da dışı veya fazlasıyla büyük bir önemi olan kültürel veya siyasi bir oluşumundan sonra vuku bulan büyük deği­şim.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bilimin çözemediği 13 Olay

Bilim insanları, bugüne kadar bilinen teorilere uymayan, çok sayıda olay gözlemledi. Bu olaylar kabul edilen kurallara aykırı duruyor; ama yanlışlıkları da ispat edilmiş değil. İşte bilimin çözemediği on olay!1) ETKİSİZ İLACIN (PLASEBO) ETKİSİ NEDİR?Etkisiz ilaç verilen ...

Olay Gazetesi

Olay Gazetesi Gaziantep'te yayın yapan yerel gazete.

Gaziantep - Olay Gazetesi

Gaziantep`te yayınlanan günlük ofset baskılı yerel gazete. 30 Kasım 1992 tarihinde Mehmet Erol Maraş ve arkadaşları tarafından kurulmuştur.

Gaziantep Olay Fm Radyo

Gaziantep Olay Fm, Gaziantep'te Uhf bandı FM 98.50 Mhz üzerinden karasal yayın yapan ve Mehmet Erol Maraş yönetiminde yayınlarını yıllardır sürdüren özel bir yerel radyodur. 1991 yılında Gaziantep'te kurulan radyo, kentin karasal antenden yayın yapan sözde ilk özel radyosudur.

Gaziantep Olay Televizyonu

Gaziantep`te yayın yapan ve kentin "İlk özel" televizyonu olan Olay Tv, 30 Kasım 1992`de Gaziantep`li gazeteci Mehmet Erol Maraş ve arkadaşları tarafından yayın hayatına başlatıdı.

Olay (gazete)

Olay, Bursa`da yayınlanmakta olan yerel gazetedir. "Türkiye`nin en büyük şehir gazetesi" sloganı ile yayınını sürdürür. Bursa`da Olay Medya Center Tesislerinde basılır. Sahibi Olay Basın Yayıncılık A.Ş.dir. 1987`de Bursalı tanınmış iş adamı ve siyasetçi Cavit ...

Cansıkıcı Olay

1988 Azerbaycan yapımlı Cansıxıcı Əhvalat (Cansıkıcı Olay) adlı filmde üç evlat büyütmüş ebeveynlerin yaşlandıktan sonra tenha, dikkatsiz ve kaygı dolu günler geçirmelerini konu alır. Niye böyle olur, çocukları niye öz anne ve babalarından ayrı yaşamaya başlarlar, ...