Oliver Hassencamp

Oliver Hassencamp, (d. 10 Mayıs 1921, Rastatt - ö.

düzenle|Ekim 2007

Oliver hassencamp

(d.10. Mayıs 1921-ö.31 Mart 1988)

Amerikalı ve alman bir ailenin oğlu... rasstt`da doğdu 12 yaşında özgürlük tutkunu biri olarak salem am Badense yatılı okulu`na kaydı yaptırıldı. Ancak kısa sürede Salem`in diğer okullara benzemediğini kavradı. Burada dürüstlük, sorumluluk ve hak arama temel eğitimlerden biriydi. Tıpkı DEHŞETKAYA ŞATOSUNDAKİ gibia€¦

Salem`de spor çok önemliydi. Yalnız bisiklet sürmek değil, pek çok için geçerliydi bu. Örneğin; okulun hokey takımı,30`lu yıllarda Londra`da düzenlenen öğrenciler arası yarışmada şampiyon olmuştu. hassencamp da bu şampiyonada yer almıştı.

Müzik de en az spor kadar önemliydi Salem`de Hassencamp, kurduğu a€˜`king oliver rhythm band`` adlı caz bantla, yatılı okulun sınırlarını aşan bir üne sahip olmuştu. Saksafon, klarnet, trompet ve Akordeon çalıyordu.

Okulu bitirdiğinde 2. dünya Savaşı`nın gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Romanya ve Rusya topraklarında savaştı.1945`te Münih`e geldi. Burada hukuk, sanat tarihi, psikolaji ve oyunculuk kürsülerini ziyaret etti.1946`da yönetmen yardımcısı olarak Münih odsa görev yaparken, oyunculuk eğitimine devam etti. Erich Kaestner`le tanıştı.``Die kleine Freiheit`` (küçük özgürlük) adlı kaberası Münih`te sahneye kondu. Kısa sürede vazgeçilmez yazarlar arasında da gösterilmeye başlandı.``DİE Kilene Freiheit`` önce televizyonda uyarlandı, ardından sinema filmi olarak gümüş ekranda gösterildi.

Bir süre sonra, oyuncu ve kabera sanatçısı olarak kendini geri çekti ve yazmaya ağırlık verdi. Pek çok satir, aforizma, senoryo, roman ve oyun yazdı.1959 Dehşetkaya şatosunu kaleme aldı. Dizi, ilk kitabından itibaren olağan üstü bir ilgiyle karşılandı.60`lı yıllarda bugün tarif edilmesi imkansız bir hayran kitlesi edindi. Neredeyse her yıla bir kitap gelmek üzere, dizi 1998`de.27`nci kitapla son buldu.

Çocuk edebiyatında benzerine az rastlanır bir örnek veren Oliver Hassancamp ne yazık ki,31 Mart 1998`de son derece üzücü bir trafik kazası sonucu yitirdi.

DEHŞETKAYA ŞATOSU

Göl kıyısında iki yatılı okula€¦ dehşetkaya şatosunda delikanlılar, gülkaya sarayında ise kızlar kalmaktaa€¦ Hababam sınıfı gibi her ikisidea€¦ Bazen yan yana, bazen karşı karşıya, ama daima eğlence peşinde.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.