Oliver Stone

Son olarak Al Pacino , Cameron Diaz , James Woods ve Dennis Quaid gibi yıldızları yer aldığı " Kazanma Hırsı " ile futbol dünyasına eğilen Oliver Stone, 1986 yılında yönetmenliğini üstlendiği "Salvado" filminde sayısız başarılı filmlerine imzasını atmış bir yönetmen.

Oliver Stone

Son olarak Al Pacino , Cameron Diaz , James Woods ve Dennis Quaid gibi yıldızları yer aldığı " Kazanma Hırsı " ile futbol dünyasına eğilen Oliver Stone, 1986 yılında yönetmenliğini üstlendiği "Salvado" filminde sayısız başarılı filmlerine imzasını atmış bir yönetmen.


Yale Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi'nde Hollywood sinemasında estirilen Röneasans rüzgarının ilk akla gelen isimlerinden biri sayılan ünlü yönetmen Martin Scorsese'nin öğrencisi olarak sinema eğitimi aldı. Bu sırada savaş nedeniyle Vietnam'a gitmek zorunda kalan ve önceleri öğretmen olarak görevlendirilen Stone, daha sonra ölüm askerlerine katıldı. Savaşta gösterdiği askeri başarılardan dolayı Bronz Madalya ve Pembe Kalp ile mükafatlandırıldı

New York Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra " Year of the Dragon " ve " Scarface " gibi filmlerin senaryolarını yazan yönetmen, 1978 yılında senaryosunu yazdığı ve Alan Parker'ın yönettiği " Midnight Express " ile Oscar Ödülü'nün sahibi oldu.

İlk yönetmenlik imzasını 1986 yılında " Salvador " ile atan Stone, poltika dünyasına acımasızca saldırdı. Kişisel bir bakışa dayanarak savaşı unutmaya çalışan bir kasabayı gözler önüne serdiği " Platoon " ile En İyi Yönetmen dalında Oscar kazandı. Her filmiyle farklı toplumsal olguları sorgulayan Stone, borsa dünyasına dalarak " Wall Street "i çekti. Bu filmin ardından başrolde Tom Cruise'un oynadığı " Born on the Fourth of July " ile ikinci kez En İyi Yönetmen dalında Oscar Ödülü'nü kucakladı.

Yıldızı yeni yeni parlayan Val Kilmer'ın çok başarılı bir Jim Morrison portresi çizdiği " The Doors "u yönettikten sonra, Kennedy'nin öldürülmesi için ucu yüksek makamlara kadar uzanan bir komplo düzenlendiğine inanan Jim Garrison karakteri çevresinde dönen " JFK "ı çekti. Başrolde Kevin Costner'ın yer aldığı bun filmin büyük yankı uyandırması üzerine hassas konulara parmak basmaya devam eden Stone, bir diğer Vietnam filmi olan " Heaven & Earth "e imza attı.

Aşırı sert bir hiciv örneği olan başrolde Woody Harrelson'ın oynadığı " Natural Born Killers "daki radikal üslubu ile muhafazakar çevrelerce eleştiri yağmuruna maruz kalan yönetmen, 1995 yılında " Nixon " ile Amerikan başkanının politika sahnesindeki iniş ve çıkışını anlatmayı denedi.

Genel olarak filmlerini komplo senaryoları temelinde kurgulayan ve hatta komplo teorisyeni olarak ün salan Oliver Stone, başkanın bir dolandırıcı olduğu savını kanıtlamak için Ivan Reitman'ın yanlış-kimlik komedisi " Dave "i çekti.

1997 yılında Sean Penn ve Nick Nolte gibi usta oyuncuların rol aldığı " U-Turn "ü yönetmenliğini üstlenen Oliver Stone, aynı aynı yıl otobiyografik romanı " A Child's Night Dream "i yayınlattı. İki yıl sonra yine iddialı bir yapımla karşımıza gelen yönetmen, " Any Given Sunday "le kamerasını futbol sahalarına yöneltiyor.

Filmografi 2000 Any Given Sunday 1997 U Turn 1995 Nixon 1994 Natural Born Killers 1993 Heaven & Earth 1991 JFK 1991 The Doors 1991 1989 Born on the Fourth of July 1988 Talk Radio 1987 Wall Street 1986 Platoon 1986 Salvador 1981 The Hand 1979 Mad Man of Martinique 1974 Seizure

Yanıtlar