Opera-Sine

(Opera-Sinemasının haftalık mecmuasıdır. Çıkış tarihi 4 Kasım 1924. Osmanlıca-Fransızca. Renkli kapak. Sahibi ve Müdürü: Osman Mazhar. Başyazar: Vedat Örfi (Bengü). Nüshası 8,5 kuruş)

(Opera-Sinemasının haftalık mecmuasıdır. Çıkış tarihi 4 Kasım 1924. Osmanlıca-Fransızca. Renkli kapak. Sahibi ve Müdürü: Osman Mazhar. Başyazar: Vedat Örfi (Bengü). Nüshası 8,5 kuruş)

Opera-Sinemasının kendi salonunda gösterilecek filmlerin tanıtımını yapmak ve gişe hasılatını arttırmak amacıyla yayınlanmıştır. Uzun süreli bir yayın olmuştur. Derginin elimizde ikinci yıla ait, var olan 2`nci sayısı 23 Eylül 1925`e aittir. Bundan sonra derginin kaç sayı yayınlandığı bilinmemektedir. Derginin ilk yıla ait sayılarında görülen sinemaya dair doyurucu bilgi ve Önemli çeviri yazılarına ikinci yılda rastlanmaz. Özellikle ikinci yılda bolca ilana ve Opera Sineması`nda gösterilecek filmlerin hikaye edilen uzun hülasaları (özet) yeralır.

Sayfa sayısında herhangi bir sınırlama (bazen 28 bazen 10) yapılmamıştır. Dergide "Sinema Aleminden Haberler, Memlekette Sinema Hayatı,Küçük Muhaberat, Sinemalarda Bu Hafta" başlıkları altında sabit sayfalar oluşturulmuş, derginin ebatları ikinci yılda kitap formatına dönüştürülmüştür. Opera-Sine`yi diğerlerinden ayıran özellik Türkiye`de ilk defa yapılan film kritiklerine yer vermesidir.3. sayısından seçme bazı konu başlıkları: Sinema Sanatkarlığı, Sinema Entrikaları, Sanatkarları Tanıyalım, Harbden Evvel Rus Sinemacılığı, Ziraat ve Sinema.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Opera-Sine ilgili konular

 • özkan

  Özkan:
 • Mazhar Osman Usman

  Ünlü ruh ve sinir hastalıkları uzmanı Ord. Prof. Mazhar Osman Usman 11 Eylül 1951’de İstanbul’da öldü. 1884’te Sofulu’da doğan Usman
 • Mazhar Osman Uzman

  Mazhar Osman Uzman psikiyatri sahasında bir sembol haline gelmiş, ülkemizin yetiştirdiği en büyük hekimlerden biri olan, ruh ve sinir hastalık
 • Opera-Sine

  (Opera-Sinemasının haftalık mecmuasıdır. Çıkış tarihi 4 Kasım 1924. Osmanlıca-Fransızca. Renkli kapak. Sahibi ve Müdürü: Osman Mazhar.
 • Mazhar Osman

  Ord. Prof.
 • Vedat Örfi Bengü

  Vedat Örfi Bengü (d. İstanbul 14 Ekim 1900, ö. İstanbul 25 Mayıs 1953) Türk film yönetmeni ve senaryo yazarı. Türk sinemasında Muharrem Gü
 • Allah Cezanı Versin Osman Bey

  ''Allah Cezanı Versin Osman Bey'', Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1961 yapımı Türk filmidir. Filmin senaryosu Vedat Türkali'ye aittir.
 • Türkiye'de yayımlanmış sinema dergileri

  Ferah Dergisi - 1914'te, yani Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girdiği yıl çekilen Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmiyle