Opera Bestecileri Listesi

Opera bestecileri listesi, opera bestecileri hakkında bilgi sağlamak hedefiyle hazırlanmıştır. Opera konusunda otoriter yazarlar tarafından seçilmiş olan Operalar listesi'nin içeriğine alınan opera eserlerinin opera bestecileri alınıp, bunların sınıflandırılmasından ortaya çıkmıştır. Bu listede bulunan opera bestecileri doğum tarihlerine göre sıralanmışlardır. Bu liste her madde opera bestecisinin adını, doğum ve ölüm tarihini, doğumda ve sonraki milliyetini ve önemli eserlerinin prömiyer (veya

Opera bestecileri listesi, opera bestecileri hakkında bilgi sağlamak hedefiyle hazırlanmıştır. Opera konusunda otoriter yazarlar tarafından seçilmiş olan Operalar listesi'nin içeriğine alınan opera eserlerinin opera bestecileri alınıp, bunların sınıflandırılmasından ortaya çıkmıştır. Bu listede bulunan opera bestecileri doğum tarihlerine göre sıralanmışlardır. Bu liste her madde opera bestecisinin adını, doğum ve ölüm tarihini, doğumda ve sonraki milliyetini ve önemli eserlerinin prömiyer (veya ilk temsil) tarihlerini ve adlarını vermektedir. Bu liste ancak önde gelen bir grup opeira bestecisini kapsamaktadır. Her bir besteci için her eserinin ismi de bu listede bulunmamaktadır. Çok sayıda çok tanınmış opera eseri yazan birkaç önemli opera bestecisinin tüm eserleri veya opera eserleri için özel liste bulunmakta ve bu listenin kullanılması önerilmektedir. Bu listede genellikle opera-evleri tarafından temsil edilen opera janrları bulunmaktadır Oratoryolar, muzikli oyunlar, müzikli komediler, müzikallar, rock müzikalleri vb müzik içeren diğer görsel sanat eseri bestecileri bu listeye dahil edilmemiştir. Listedeki besteciler doğum yılına gore sıralanmışlardır. Milliyet girdisi karmaşık olduğu hallerde bir dipnotu konulmuştur. Önemli eserlerde önce prömiyer veya ilk temsil yılı; sonra orijinal dildeki adı verilmektedir. Daha sonra gerekirse Türkçeye çeviri adı verilmekte. Prensip olarak bu maddede fazla eser ismi verilmekten kaçınılmıştır.
1699 ve daha önce doğumlular 1700–1799 arası doğumlular 1900 ve sonra doğumlular Milliyetine göre opera bestecileri
Ölüm yılına göre opera bestecileri Dipnotlar Ayrıca bakınız * Opera * Operalar listesi * Opera bestecileri zaman tablosu Dış kaynaklar * Fransızca Wikipedia "Liste des compositeurs d'opéra" maddesi (Erişme:16.1.2010) * İngilizce Wikipedia "List of major opera composers" maddesi (Erişme:16.1.2010)

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.