org

Org, ismini latince "Organum"dan alır, Türkçedeki gerçek ismi ise Rumca'daki "Orğanôn" kelimesinden gelen "Erganun"dur. Orgda Ses, körükle verilen havanın tahta veya metal borulardan geçerken üflemeli çalgılarda olduğu gibi içerdeki hava sütunlarını titreştirmesiyle elde edilir.

ORG (türkçe) anlamı
1. Klavyeli büyük ve küçük borulardan yapılmış
2. körüklerden elde edilen havanın bu borulardan geçmesiyle değişik ses tonları verebilen
3. genellikle kilise çalgısı
4. erganun
ORG (türkçe) anlamı
5. klavyeli
6. büyük ve küçük borulardan yapılmış
7. körüklerden elde edilen havanın bu borulardan geçmesiyle değişik ses tonları verebilen
8. genellikle kilise çalgısı
9. erganun
[org (Organization) ]n. organ,
ORG (türkçe) ingilizcesi
1. [org (Organization) ]n. organ,
ORG (türkçe) fransızcası
1. orgue [le]
ORG (türkçe) almancası
1. n. Orgel
org (ingilizce) italyancası
1. organizzazione
2. corpo organizzato
3. ente (abbr.)
4. finale di siti Internet rappresentanti enti non commerciali
org (ingilizce) ispanyolcası
1. Organización
2. cuerpo que organiza
3. fundación
4. asociación
5. sufijo para sitios del internet que representan organizaciones no comerciales
org (ingilizce) portekizcesi
1. organização
2. terminação do endereço de sites ou emails de organizações sem fins lucrativos

Org hakkında bilgiler

220 px|right|thumb| boruların kullanıldığı bir kilise orgu]

Org, Sesin, körükle verilen havanın tahta veya metal borulardan geçmesi yoluyla üretildiği, klavyeli ve pedallı bir enstrumandır. En çok bilinen türü kilise orgudur.

Enstruman, klavyedeki tuşlar basılı kaldığı sürece ses verir. Parmaklarla uygulanan kuvvetin sesin dinamik aralığını değiştirmediği enstruman buna rağmen tını ve ses yüksekliği açısından geniş bir aralığa sahiptir. Beş katlı bina yüksekliğinde orglar bulunmaktadır. Batı klasik müzik tarihinin en eski enstrumanlarından biri olan org, önceleri daha çok hristiyanlık ile bağlantılıydı.

Kaynak

kaynak wiki|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Organ_ (music)|dil=İngilizce|madde=Organ (music)|tarih=Nisan 2007

müzik-taslakİlgili Konu Başlıkları Tümü

.org

.org üst seviye alan adıdır. İngilizcedeki "organization" (organizasyon) kelimesinin kısaltmasıdır. 1985 yılından beri kullanılmakta.

Bildirgec.org

Bildirgec.org ya da Bildirgeç, İnternet ve dizayn konularında bildirilerin yoğunlukta olduğu, Pillinetwork bünyesinde bulunan, kollektif bir blogdur.

Disguast.org

1991-1996 yillarinda Istanbul merkezli olarak yayinlanmis bir fanzin. 1996 sonrasinda fiber optikler uzerinden sanal ortamda yayina devam etmis olsa da bu umuldugu gibi uzun soluklu olmamis, sanal ortamin kupesteliklerine maruz kalarak yayinina ara vermistir.

Fishbase.org

FishBase.org, balıkların taksonomisi ve dağılımlarını kapsayacak şekilde, bugün yaklaşık Dünya`daki balık türlerinin yarısını içine alan bir internet veritabanı geliştirmiştir.== Resmi site ==* http://fishBase.

OpenOffice.org

Apache OpenOffice, Apache Yazılım Vakfı önderliğinde özgür yazılım topluluklarınca geliştirilen, bir ofis yazılımları ailesidir. Kelime işlemci, hesap tablosu, sunu, çizim ve veritabanı bileşenlerini içerir.

OpenOffice.org Draw

OpenOffice.org Draw CorelDRAW uyumlu, OpenOffice.org ofis paketinin bir parçası olan vektörel grafik düzenleyici yazılımdır.

Verkac.org

Verkac.org, 2001 yılında bir grup İstanbullu futbolsever tarafından futbol medyasındaki düzeysizliğe alternatif olmak amacıyla kurulmuş olan, 2005 yılına dek kollektif blog olarak güncellenmiş, daha sonra geçirdiği değişiklik ve büyüme stratejisiyle yaklaşık 25 daimî yazarın ...