Orhan Doğan, 25 Temmuz 1955 yılında Mardin'in Dargeçit ilçesinde doğdu. İlkokula Mardin Kızıltepe'de başlayan Doğan, babasının mesleği nedeniyle eğitimini değişik illerde sürdürdü. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kayıt yaptıran Doğan, 1975-1981 yılları arasında Ankara Altındağ İlköğretim Müdürlüğü'nde muhasebe memuru olarak çalıştı. Doğan, 1983 yılında ise Cizre'de avukatlık yapmaya başladı.

Orhan Doğan

Orhan Doğan, 25 Temmuz 1955 yılında Mardin'in Dargeçit ilçesinde doğdu. İlkokula Mardin Kızıltepe'de başlayan Doğan, babasının mesleği nedeniyle eğitimini değişik illerde sürdürdü. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kayıt yaptıran Doğan, 1975-1981 yılları arasında Ankara Altındağ İlköğretim Müdürlüğü'nde muhasebe memuru olarak çalıştı. Doğan, 1983 yılında ise Cizre'de avukatlık yapmaya başladı. Evli ve 5 çocuk sahibi Doğan, 1989 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Cizre Şubesi'ni kurdu.

Halkın Emek Partisi'nin (HEP) kurucu üyeliğini yaptıktan sonra 1991 yılında SHP listelerinden Şırnak milletvekili olarak meclise giren Doğan, DEP'in kuruluşu ile birlikte bu partiye geçti. Demokratik Toplum Hareketi Kurucu Üyeliği ve Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapan Doğan, 22 Temmuz genel seçimleri için Şırnak'tan bağımsız milletvekili adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Yüksek Seçim Kurulu, Doğan'ın seçilmeye engel mahkumiyeti bulunduğu için aday olamayacağına karar vermişti.

Yanıtlar