Oriented strand board

düzenle|Haziran 2007

OSB (Oriented Strand Board-Yönlendirilmiş Lifli Levha)

OSB (Oriented Strand Board)yonga levhalar, rutubete darbeye dayanıklı ahşap malzemedir. OSB flex yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle özellikle Amerika ve Canada`da çatı kaplama malzemesi olarak uygulanmaktadır.

OSB fırınlanmış ve işlenmiş, 1.22 x 1.83 standart kereste diyebiliriz. Fakat kalitesi ve dayanımı diğer kerestelere kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Nedeni ise OSB özel tesislerde elektronik nem kontrollü ortamda, self-control makinalarda ebadına uygun üretilir. Ahşabın muadili ve kullanıldığı hemen hemen bütün mekanlarda kullanılır.Suya ve neme son derece dayanıklıdır. Levha şeklinde boylu boyunca ahşap yongası ve talaş birbirine paralel yayılmak suretiyle ve her katman birbirine şaşırtmalı düzenlenerek, son katman ile ilk katmanın yönleri aynı olması koşulu ile elde edilir. Böylece çivi çakmaya uygundur.

Taşınması ve nakliyesi kolaydır. Yapı güvenliğini artırır. Dekoratiftir, taban ve tavan kaplamasına elverişlidir. Neme, böceklenmeye ve küfe dayanıklıdır.

OSB , basit bir malzeme olarak; odun parçalarının veya iri kesim talaşların yapıştırılmasıyla ,elde edilmiş bir malzeme olarak görünmesi sebebiyle güvenli olmadığı sanılabilir. halbuki OSB,en yüksek üretim teknolojisine sahip ahşap malzemedir.

LinklerÜlkemizde OSB toptancılığı yapan firmalar:Ülkemizde OSB mal borsası:KULLANIM YERLERİ VE TEKNİK ÖZELLİKLERİosb6.gif osb7.gif

OSB kalite derecelerine göre üretilir, dünya standartlarında 4 derece vardır, OSB-1 , OSB-2 , OSB-3 , OSB-4 olmak üzere numara artıkça kalitede artar. Ayrıca bu numaralandırma OSB`nin kullanılmasına gereken yerleri ve şartları gösterir

OSB-1 , ambalaj sanayinde sandık, kutu, palet vb. malzemelerin imalatında kullanılır. OSB-2 , inşaatlarda iç cephe duvar bölme malzemesi, ve yer döşemesi olarak kullanılır. OSB-3, suya ve rutubete dayanıklı olduğu için, binalarda çatı kaplama tahtası olarak kullanılır. OSB-3 TEST DEĞERLERİ TEST KONUSU SONUÇ DEĞERLERİ Yoğunluk 650 Kg/m3 Kırılma Direnci 22 N/mm2 Çekme Direnci 0.65 N/mm2 24 saatte Suda Şişme % 11.5

OSB-4, yine çatı kaplama tahtası olarak kullanılabileceği gibi ilaveten dış cephelerde ve beton kalıp malzemesi olarak kullanılabilir.

Genel olarak, OSB çatı kaplama ahşabıdır, ayrıca OSB cephe kaplaması altında, yada OSB a€˜yi dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak kullanabilirsiniz. OSB mobilya imalatında,beton kalıbı veya inşaat kerestesi olarakda uygulanır.

Özetle, OSB, kullanım alanı , dayanıklığı, fiyat avantajı, standart ebatta oluşu, uygulama kolaylığıyla yüzyılımızın en işlevsel ahşap malzemesidir.Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar