orman yangını

Orman yangını, doğal ya da insani sebeplerden ortaya çıkan yangınların ormanları kısmen veya tamamen yakmasıdır.Yıldırım düşmesi,yanardağ patlaması ve yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerle çıkan yangınlar ve sigara, tarımsal ürünler nedenli çıkan insan kaynaklı orman yangınları vardır. Ormanların yanması ekolojik olarak birçok zarara sebep olur.

Orman yangını

düzenle|Şubat 2007

thumb|300px|right|Yangın üçgeni

Orman yangını, yaşama birliğine katılan canlı ve cansız bütün yanabilir varlıkları yakıp yok edebilen ateşli ögedir. Sıcaklık, yağış, nisbi nem, don basıncı, rüzgar hızı ve rüzgar ile orman yangınlar arasında etkileşim bulunuyor. Orman yangınlarının %94a€²ü insanlardan kaynaklanırken sadece %6`sı doğal afetlerden kaynaklanıyor. İnsan kaynaklı bu yangınların önemli iki ana sebebi dikkatsizlik ve kasıt.

Ormanları yangınlara karşı korumak için öncelikle şunlara dikkat edilmesi gerekir:

 1. Ormanlarda cam ve cam kırıkları atılmamalı, cam güneş ışığını çimenlere yansıtıyor cam aynı yerde durduğu için ısıda aynı yerde duracak ısınacak ısınacak ve ateş olacak.Ateş büyüyecek ve yangını oluşturacak.
 2. Mangal küllerini soğutmadan dökmemeliyiz çünkü çimenler sıcak olabilir mangal külüde sıcak olabilir ve yangını oluşturabilir.
 3. Sigara izmariti yanık olarak atılmamalı,çünkü sigara izmariti çimenleri yakar ve yangın oluşur.
 4. Bir yangın gördüğümüz zaman 177 yangın ihbar hattına bildirmeliyiz.
 5. Yangın çıkmaması için herkesi uyarmalıyız.
 6. Halka orman yangınları ile ilgili bilgi verilmelidir. Örneğin broşür dağıtılmalı, seminerler (okul gibi yerlerde) verilmelidir.


Orman Yangınlarının Sebepleri Şunlardırİhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları 1. Ormanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak.
 2. Yakılan ateşi söndürmeden bırakmak. Özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması.
 3. Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak.
 4. Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarla anızını yakmak.
 5. Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşmak.
 6. Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak otları yakması.
 7. Çocukların orman içinde ateşle oynamaları
 8. Eğlence veya gösteri için ormanda ateşle bişeyler yapılması ateş yakılması
Kasıtlı çıkarılan orman yangınları 1. Orman içinde veya bitişiğindeki tarla veya otlakları genişletmek.
 2. Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için çıkarılan yangınlar. Öyleki öldürdüğü adamı gizlemek için orman yakan kişiler ele geçirildi.
 3. Birilerinden intikam almak için, bir düğünü veya siyasi mitingi sabote etmek için yangın çıkarıp adam toplanmasını engellemek.
 4. Yabani hayvanları uzaklaştırmak.
 5. İş ve çıkar elde etmek.


Commons|Wildfire|Orman yangını<gallery> Resim:Waldbrand.jpg| Resim:Waldbrand-Bodenfeuer.jpg| Resim:Löschhubschrauber.jpg| Resim:Deerfire.jpg|Bitterroot National Forest Montana, USA 2000 Resim:Waldbrandgoslar20030811.JPG Image:Waldrand in Nationalpark Böhmische Schweiz .JPG Resim:Trappe fg02.jpg Resim:Balkan Fires, Earth from Aqua (EOS PM-1) (2007-07-25).jpg|25 Temmuz 2007 de çekilmiş Balkanlardaki yangına ait uydu fotoğrafı </gallery>Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar