--}}

Os Maksilla

İskeletin yüz bölümünde mandibuladan sonraki en büyük alanı kaplayan ve çift olan bu kemik, göz çukuru, burun boşluğu ve ağız boşluğu gibi boşlukların meydana gelmesine yardım eder. Üst çene kemiğinin içinde sinus maxillaris denilen büyük bir boşluk vardır.

düzenle|Eylül 2007

Üst Çene Kemiği (Maksilla)

Üst çene kemiği, kafa kemik lerinin yüz kemik leri (``visocranium``) kısmında incelenen bir kemiktir. Sağ ve sol olmak üzere iki adettir. Her iki maksilla da birbirine stur larla yapışıktır. Maksilla ayrıca gözyaşı kemiği ``(os lacrimale)`` , şakak kemiği ``(Os temporale``), kaması kemik ``(os sphenoidale``), elmacık kemiği ``(os zygomaticum``), burun kemiği ``(os nasale)`` , damak kemiği ``(os palatini)`` ,alın kemiği ``(os frontale``),`` vomer`` , ``concha``lar ve kalbursu kemik ``(os ethmoidale``) ile de sturlarla bağlıdır.

Üst çene kemiği tamamen hareketsiz bir kemiktir yani sturlar haricinde eklem i yoktur.

Üst çene kemiği konumu itibari ile oldukça karmaşık bir kemiktir. Yüz ün tam ortasında bulunur. Burun boşluğu ``(apertura nasale)`` nu taşır. Burun boşluğunda bulunan ve solunum sistemine ait olan ``conchaları`` taşır. Yine üst çene kemiği cismi (Corpus maxillae) sağında ve solunda, burun boşluğunun her iki yanında üst çene boşlukları (``sinüs maxillaris)`` bulunur.

Maksilla, ``orbitanın`` (göz çukuru) alt duvarını yapar. (``facies orbitalis)``

Üst çene, ``pars alveolaris maxillaris`` adlı parçasında üst dişleri taşır. Alveol kemik de denilen bu kısım, normal kemik yapısından biraz daha gözenekli olduğu için alveol (havalı) kemik adını almıştır. Maksillanın alt sınırı "sert damak" olarak bilinen ve ağız boşluğunun üst sınırını yapan palatumdur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Os Maksilla
Os maksilla