Oslo Fiyordu

59°19′K 10°35′D

Oslo fiyordu, İskandinavyanın güneye bakan tarafını ikiye ayıran ve en iç noktasındaki Oslo şehrinin adını taşıyan fiyorddur. Bir kolu batıya ayrılır ve Drammen fiyordunu oluşturur. Ayrıca fiyort adı taşıyan yedi tane daha küçük kolları vardır.

Fiyordun iç kısmının kıyıları dik, sarp ve orman kaplı yamaçlardan oluşur. Dış kısımlarda ise kıyılar daha yassı yekpare kaya veya plajlardan oluşur.

Norveç nüfusunun yüzde kırkı Oslo fiyordu kıyılarından 45 dakikalık mesafe dahilinde yaşar.

Norveç'in deniz trafiği bakımından en yoğun olan bölgesi burasıdır.

Bir denizaltı tüneli kıyı kasabası Drøbak'ın kuzeyi ile karşıdaki Hurum yarımadası arasındaki dar ve adalı kısmının altından karayolu bağlantısı sağlar. 7306 metre uzunluğundaki bu tünelin en dibi su yüzeyinden 134 metre derinliktedir, ve 7 derece eğimli yokuşlarla iniş ve çıkış gerektirir. (E134 numaralı Avrupa yolu) . Daha kısa bir tünel de İsveç sınırına yakın adalardan en dıştaki Hvaler adasına karayolu ulaştırır.

Su sıcaklığı yıl içinde eksi bir ila artı 17 derece arasında değişir. Fiyorttaki yüzlerce adada Norveç'in en ılıman iklimi hüküm sürer ve bazı bitkiler Norveç'te bir tek burada yaşar. Bu adalardan bir kilometrekareden daha büyük olanları kırkı aşkın sayıdadırlar.

Jeolojik olarak Oslo fiyordu buzullar tarafından aşındırılarak kanal haline getirilmiş klasik bir fiyort değildir. İki kıta sahanlığı kırığının arasında kalan bölgenin çökmesiyle oluşan graben adı verilen oluşumdur. Bu çöküş Oslo yakınlarında yüzeyin eğimini değiştirmiş ve kalsiyum zengini deniz altı katmanlarını batıda yüzeye kaldırmıştır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.