Oslomey

Kısaca: Oslomey (Makedonca: Осломеј) Makedonya'nın batısında bir köy ve belediye merkezidir. ...devamı ☟

Oslomey (Makedonca: Осломеј) Makedonya'nın batısında bir köy ve belediye merkezidir. == Tarih Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Oslomey’in bulunduğu bölge 14. yüzyılda, bölgedeki birçok yerle beraber, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Yugoslavya Krallığı Dönemi

Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonrasında, küçüklü büyüklü birçok muharebe sonrasında Oslomey bölgesi, Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı egemenliğine girmiştir. 1918 sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak 1943 yılına dek egemenlik sürmüştür.

Yugoslavya Dönemi

1943 yılı ile beraber Yugoslavya Krallığı ortadan kalkmış, yerine Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Oslomey’in de dahil olduğu bölge, bu kez de sosyalist Yugoslavya idaresine girmiştir.

Makedonya Cumhuriyeti Dönemi

1991 yılında Makedonya’nın Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını ilan etmesiyle Oslomey, bağımsız Makedonya Cumhuriyeti içinde bugününe gelmiştir. == Nüfus == 2002 sayımlarına göre Oslomey Belediyesi’nin toplam nüfusu 10.420 kişidir. Bu nüfusun etnik dağılımı şu şekildedir: Arnavutlar 10.252; Makedonlar 110.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.