Osman Sabri Adal, (d. 1319 (1903) Limni Yunanistan) - (ö. 17 Mart 1966), Türk bürokrat.

Osman Sabri Adal

Osman Sabri Adal, (d. 1319 (1903) Limni Yunanistan) - (ö. 17 Mart 1966), Türk bürokrat.

Edirne Sultanisi`nde lise öğrenimini tamamladı. 22 Ocak 1920`de Sinop Mutasarrıflığı Daimi Encümeni Katipliğine atanarak devlet hizmetine girdi. 14 Ağustos 1928`de Nusaybin, 14 Şubat 1929`da Savur Kaymakamlıkları, 17 Kasım 1930`da Emniyet Umum Müdürlüğü 4. Şube Müdürlüğü, 2 Ağustos 1935`de Trakya Umum Müfettişliği İskan Müşavirliği, 23 Haziran 1939`da Trabzon, 25 Aralık 1940`da Afyonkarahisar Valiliği yaptı. 11 Temmuz 1941 - 3 Ağustos 1946 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü yaptı.

30 Ağustos 1946`da Ankara Valiliğine ve Belediye Reis Vekilliği, 27 Kasım 1946`da merkezi Erzurum`da olan 3. Genel Müfettişliği, 19 Şubat 1948`de İzmir Valiliği, 1 Aralık 1951`de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı, 16 Haziran 1952`de 2. defa İzmir Valiliği yaptı.

12 Eylül 1953`de İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı. Bu son görevinden 13 Kasım 1953`de kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

1961 Ekim seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi`nden İzmir Milletvekilliğine seçildi.ref|dipnot1

Dipnotlar

  1. not|dipnot1 ``1923-2004 DÖNEMİ EMNİYET GENEL MÜDÜRLERİ BİYOGRAFİLERİ``


Trabzon Valileri Afyonkarahisar valileri Ankara valileri İzmir Valileri Emniyet Genel Müdürleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar