--}}

Osmancık

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerini batıya bağlayan yol üzerinde bulunan Osmancık 1075 yılında Türk egemenliğine girmiştir. 1423 yılında Amasya'ya, 1596 yılında Çorum Sancağına, 1864 yılında yeniden Amasya'ya bağlanmış, 1924 yılında Çorum İli'nin ilçesi olmuştur. Çorum'a uzaklığı 59 Km.

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerini batıya bağlayan yol üzerinde bulunan Osmancık 1075 yılında Türk egemenliğine girmiştir. 1423 yılında Amasya'ya, 1596 yılında Çorum Sancağına, 1864 yılında yeniden Amasya'ya bağlanmış, 1924 yılında Çorum İli'nin ilçesi olmuştur. Çorum'a uzaklığı 59 Km., yüzölçümü 1.187 km2., rakımı ise 430 m. dir. İlçede Koyunbaba Köprüsü ve Türbesi, Osmancık Kalesi, Koca Mehmet Paşa Camii (imaret camii) ve Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi görülmeye değer yelerdir. Ekonomik yaşamında tarım ve hayvancılık önde gelir. Özel kömür ocakları mevcuttur. Kızılırmak havzasında çeltik tarımı yapılır. 2001 yılında faaliyete geçen 650 işçi kapasiteli Tekstil fabrikasından ABD ve Avrupa ülkelerine hazır giyim mamulleri ihraç etmektedir.

1990 sayımına göre toplam nüfusu 52.490 olup, 21.347’si ilçe merkezinde 31.143’ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 24, Kamil bucağına bağlı 12 köyü vardır. İlçe toprakları genelde dağlıktır. Doğusunda Çal ve Ada dağları, batısında Köroğlu Dağları yer alır. İlçe topraklarını Kızılırmak sular.

Ekonomisi tarım ve madenciliğe dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, şekerpancarı, arpa, pirinç, patates, soğan ve az miktarda üzüm, elma ve armuttur. Hayvancılık ve arıcılık gelişmiştir. İlçe topraklarındaki mermer ve linyit yatakları işletilir.

İlçe merkezi, Kızılırmak’ın güney kıyısında yer alır. Tosya-Merzifon karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 61 km uzaklıktadır. Baltacı Mehmed Paşa Osmancık’ta doğmuştur ve burada dört tarihi çeşme yaptırmıştır.

Haritası

Osmancık koordinatları: 40.970600, 34.798300

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  www.osmancik.org.tr osancök hakkönda detaylö bilgi almak isteyenler için sitemizin adresi

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  osmancik pirinciyle ünlüdür. Fatih sultan Mehmet''in hocası Akşemseddin hazretleri, Baltacı Mehmet Paşa,Osmanlının kurucusu Osman bey Osmancik doğumludur.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Osmancık adını Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyden almıştır.Osman Bey Osmancık''ta doğmuştur.Baltacı MehmetPaşa,Fatih''in Hocası Akşemsettin,II.Murat''ın Başveziri Koca Mehmet Paşa,Koyunbaba Osmancık''lıdır.Gezilecek yerleri,Koyunbaba türbesi,Koyunbaba Köprüsü ve Kitabesi,Akşemsettin Camii,Koca Mehmet Paşa Camii(İMARET),Baltacı Mehmet Paşa çeşmeleri,Kızılrmak ve Sahil yolları gezilebilir.Osmancık''ta pirinc ile ünlüdür.0smancık-97 tescilli ürünü vardır.Büyük marketlerde ve Osmancık''ta bulunur.0smancık''ı gezmenizi tavsiye ederim.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  çok güzel bir yerdir herkesin gelmesi lazım bir yer çok güzel otelleri var kalın çünkü çok güzel kalite hizmet var yemekleri çok güzel tavsiya ederim dağlığı çok bide hayvanat bahçesi var veiçinde çok değişik hayvanlar var mesela zürafa aslan kaplan ayı yılan timsah ve kuş türleri ve birde çok güzel yerler yani kısaca gelin tavsiye ederim harika bir yer müthiş olanüstü

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.