--}}

Osmanlı İmparatorluğu Kültürü

OsmanlıİmparatorluğuKültürü

} Osmanlı İmparatorluğu kültürü ön Osmanlı Türk'lerinin feth ettikleri ülkeler ve halkının kültürlerini almaları,ayni zamanda dikkate değer bir şekilde Arab ve Pers islam kültürünün büyük ölçüde geleneklerden ve dillerinden etkilenmelerinden oluşur.Onun tarihi içinde,Osmanlı İmparatorluğu karakteristik Yahudi nüfusuna sahipti,bu Osmanlı kültürünü zenginleştirdi.Bu ayni zamanda diğer kültürlerle değişim ve süreklilik içinde olmuştu. Osmanlı Türkleri,Bizans'lıları Anadolu'dan kovdular ve daha sonra onları Avrupa içinde kovaladılar.Bu kovalama Haçlı Seferleri'ne karşı yapılan bir Jihad'ın parçasıydı.İlk Osmanlı hükümdarları kendilerine Gazi veya savaşçılar diyorlardı.Osmanlı'lar batıya geçtikten sonra Yunan ve Bulgar kültürünü özümlediler.Ayni zamanda Türk liderler feth ettikleri toplumun bazı kültürlerini aldılar.Yabancı kültürler büyük ölçüde Türklerinkine eklendi ve böylece karışık karakteristik Osmanlı kültürünü yarattı. Osmanlı'lar farklı kültürler ve dinlere karşı büyük bir teloransa sahipti.Osmanlı Hanedanlğı'nı yöneten erkekler,eşlerini çeşitli etnik gruptan aldılar ve bu nedenle sultanlar karışık ırk ve kültürel mirasa sahipti. Hattatlık " target="_blank"> II. Mahmud 'un tuğrası Osmanlı İmparatorluğu ] Diwani elyazısı Arap hattatlık yasısı olup,erken Osmanlı döneminde( 16ncı ve 17nci yüzyılda) geliştirilmiştir.Bu yazı, Housam Roumi tarafından bulunmuş ve yazı kendisinin en üst seviyesine Kanuni Sultan Süleyman ideresi altında (1520–66) erişmiştir.Süsleme sanatı olarak kullanıldığı kadar,hislerin açıklanmasında da kullanılır..
Ayrıca bakınız * Tuğra * Hat Sanatı dış bağlantılar: * calligraphy * manuscript illumination from the Turkish Ministry of Culture.

Karagöz (gölge oyunu)

" target="_blank"> (solda) ve Karagöz (sağda)] } Türk gölge tiyatrosu,ayrıca Karagöz olarak da bilinir,onun ana karakterlerinden birinin adı olup,oryantel gölge tiyatrosundan gelmektedir.Bugün bilim adamları genel olarak elle idare edilen kukla oynunda diyalog için sesin yaratıldığını ve şarkı söylemenin bile mümkün olduğunu kabul ederler.Bu oyunun kaynağının Endonezya,Çin olduğu üzerinde görüşler vardır Karagöz tarihi.Osmanlı İmparatorluğu'ndaki kişiler buna Yunan hikaye söyleme yapısını eklediler.Türk gölge tiyatrosunun,Roma toplumundan ve Türklerin göçebe olduğu dönemde Çin'den etkilendiğine dair iki görüş vardır. Türk mutfağı } *Şerbet **Loğusa Şerbeti **Meyve Şerbetleri *Türk Kahvesi *Nargile (Narguile / Hookkah) *Lokum (Turkish Delight) *Şeker (Candies) **Akide Şekeri *Macun (Majoon) *Pestil *Sucuk *Kebap *Çörek *Lahmacun Sporlar Yağlı güreş Türkler'in çok eski bir geleneğidir.
:Güreş :Cirit :Okçuluk :Horoz Dövüşü

Kaynakça

Linkler

}

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.