Ot��Ul

OT-810

OT-810 — 1955-60 Yıllarında üretilen SdKfz 251 yarıpaletli zırhlı personel taşıyıcısının dizel motorlu versiyonu. Çekoslavakya'da üretilen Sdkfzler savaş alanındaki performansları ve yakıt tüketimlerinin düşüklüğü Çek cumhuriyeti tarafından tekrar üretilm...

isot

İsot, Şanlıurfa ili ile özdeşleşmiş kurutulmuş bibere yörede verilen isimdir. Çigköftenin olmazsa olmaz malzemelerindendir. Kelimenin eski türkçe kökenli olduğu ve `ısı` ve `ot` (ısı+ot=ısıtan ot) kelimelerinin birleşmesinden geldiği söylenmektedir.

Koaka

Koakalar, Avustralya`nın güney-batı kısımlarında yaşayan kanguru benzeri bir havyandır. Boyları 40-55 ve kuyrukları da 25-30 santimetre arasında değişir. Ağırlıkları ise 2,5 ile 5 kilogram arasındadır.

ot

Dünya vegetasyonunda kültür bitkilerine zararlarından dolayı istenmeyen ve yüksek rekabet gücüne sâhip olan bitkiler. Bağların, bahçelerin, tarlaların, işlenmiş olsun veya olmasın hiç farketmeden çok çeşitli bitkilerle örtüldüğü görülür.

Beyt-ul Ma'mûr

Beyt-ul Ma'mûr (, ''bayındır ev'' veya DurâhWeb kaynağı

Kutsal Cihat Ordusu

Kutsal Cihat Ordusu (Arapça: جيش الجهاد المقدس Ceyş-ul Cihad-ul Mukaddes), 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında Abdülkadir el-Hüseyni ve Hasan Salama liderliğinde

Ammophila (bitki)

Beyazımsı yeşil, salkımı sarım­sı beyaz, uzun rizomlu, deniz kumsalında yaşayan bir buğdaygiillerden bitki türü.(Kıyıda büyüyen ot) Buğdaygiller Poaceae dendir. Bu ot tek yıllıktır ve ayrık otu gibi sarıcı ottur.

El Han (Bâb-ul Han)

El Han (Bâb-ul Han), Musul`da Sincar yolu üzerindedir.

Theophrastus

Theophrastus (MÖ 370 - MÖ 287 yaklaşık) Midilli adasında doğmuş, oradan Atina'ya geçerek çalışmalarını burada yürütmüştür. Aristoteles'in halefi olan Theophrastos, Aristoteles'in ölümünden sonra, Akademi'nin başına geçmiştir.