Othello

Othello, Shakespeare'in en önemli tragedyalarından biridir. Öyküde, mağrilpli olan Othello, venedikli beyler tarafından çok saygı gören bir savaşçıdır. Savaşçı dehası olduğuna inanılan Othello Kıbrıs için gönderilen ordunun başkomutanlığına atanır. Venedikli Disdemona Othello'yla başından geçen serüvenler için değil, erdemleri için evlenmiştir.

Othello

Othello, Shakespeare'in en önemli tragedyalarından biridir. Öyküde, mağrilpli olan Othello, venedikli beyler tarafından çok saygı gören bir savaşçıdır. Savaşçı dehası olduğuna inanılan Othello Kıbrıs için gönderilen ordunun başkomutanlığına atanır. Venedikli Disdemona Othello'yla başından geçen serüvenler için değil, erdemleri için evlenmiştir. Öyküde ailenin evliliğe karşı çıktığı görülmez. Disdemona'ya karşı büyük bir arzu duyan Iago, oyunun kötü kararkterlerinden biridir. Çıkarı için yalan söylemekten çekinmeyen, insanları birbirine karşı kışkırtan ve her olaydan çıkarı için birşey çıkarabilen bir karakterdir. Yaptığı oyunlarla, ve Othello'ya söylediği yalanlarla, yüzbaşı Casio ile Othellonun arasını açmış ve Casio'yu öldürtmüştür. Disdemona'yla arası açılan Othello'yu yine yalanlarla Disdemona'ya karşı kışkırtan ve ondan şüphelenmesini sağlayan Iago, Othello'ya Disdemona'yı da öldürtür. Aklı başına geldikten ve yaptığının hata olduğunu anlayan Othello, Disdemona'nın yokluğuna dayanamaz ve çıldırır. Iago ise olaydan sıyrılmak için Othello'yu cinayetle suçlar. Venedikli yetkililer Othello'yu işkenceyle konuşturmaya çalışırlar fakat Othello tek kelime söylemez. Daha sonra Disdemona'nın akrabaları tarafından öldürülür. Hiç kimsenin kuşkulanmadığı Iago ise başka bir suçtan işkenceyle konuşturulmakistenirken ölür. Ve sonunda Iago'nun karısı gerçeği açıklar.

Görüldüğü üzere, Shakespeare, bu dağınık konuyu toplayıp bir bütüne götürürken daha anlamlı karakterler ve olay dizisiyle, hepsinden önemlisi, şiirli dizeleri ve atmosferiyle büyük bir tragedya yaratmıştır. Othello biçim, tavır, koşuk sanatı açısından ve düşünceler, anlatım tarzı yönünden , Hamlet'in yankısı gibidir. Her ikisinde de soylu güvenilir kahramanın büyük bir hayal kırıklığının şokunu yaşadığı izlenir.

Othello, barok özellikleri taşıyan bir karakterdir. Yani hırsı ve çoşkuyu dinamik ve görkemli bir şekilde anlatan karakter özelliği taşır. Othello Shakespeare'in ilk barok özelliği taşıyan kahramanıdır. Oyundai bütün diğer kişilerdin üstünde, görkemli, güçlü, çoşkulu, abartılı bir baş oyun kişisidir.

Oyunda dikkat, çeken bir başka karakterde Iago'dur. Iago, sezgileriyle ve yakaladığı fırsatlarla planını adım adım yürüten bir kötülük simgesidir. Başlangıç noktası ya da ateşleyicisi aşağılık duygusundan kaynaklanan bir nefret ve intikam duygusudur. Her fırsatı değerlendirerek yavaş yavaş hedefe ulaşır. Iago renkli ve uyumlu bir dünyadaki renksiz ve çirkin olan şeydir. Oyunda, Iago karakterinde dikkati çeken bir başka ilginç ve önemli notta; Iago'nun oyunda repliklerinin, oyunun baş karakteri olan Othello'dan daha fazla olmasıdır.

Othello

Fransızca Othello kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Othello, tragedy written by William Shakespeare; type of board game

Othello

n. tragedy written by William Shakespeare; type of board game n. Othello, tragedy written by William Shakespeare; type of board game

Othello

İngilizce Othello kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Othello, tragedia escrita por William Shakespeare; nombre de juego del tablero

Othello

İngilizce Othello kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Othello, tragédie de William Shakespeare; jeu de stratégie

Othello

İngilizce Othello kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Othello, Tragödie von William Shakespeare; Brettspiel

Othello

İngilizce Othello kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Otello (tragedia di William Shakespeare); nome di gioco

Othello

İngilizce Othello kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Othello (tragédia de William Shakespeare); nome de um jogo de tabuleiro

Othello (Dance Hall Crashers) sözleri

Dance Hall Crashers tarafından albümünde söylenen Othello adlı şarkının sözleri.

How can you say that you love me,
When you never look me in the face.
How can you say that you need me,
When you've been messing around.
All over the place.
I went downtown yesterday,
And was walking in the marketplace
All the women they laughed at me,
They whispered that I was a disgrace.
You've been out all night drinking again,
You never even bother to call.
Been crossing blades with God knows who,
You're headed for your rise and fall.
Sooner or later I'll wake up,
And rub the sleep out of my eyes.
Later that day when you wake up,
You'll be in for a big surprise.
You talk about yourself all night,
When really you are such a bore.
You gave me flowers to my face,
Behind my back you call me a whore.
I've had enough of you God knows what,
I think it's time for you to leave.
I've forgiven you too many times before,
This time you get no reprive.
The bed's too big without you,
But I suppose it'll have to do.
Better to lay in an empty bed,
Than to spend another night beside you.
People talking all over town,
About the way you've been putting me down.
People talking all over town,
They don't wanna see you around.

Yanıtlar