Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi (İngilizce: The Hitchhiker's Guide to the Galaxy), İngiliz yazar, Douglas Adams tarafından yazılan bir bilim kurgu serisidir. İlk olarak 1978'de BBC'de bir radyo programı olarak yayınlanan fenomen, daha sonra sahne gösterisi, kitap serisi, televizyon dizisi, çizgi roman ve hatta havlu serisine bile uyarlandı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

right|200px|thumb|Otostopçunun Galaksi Rehberi ``Otostopçunun Galaksi Rehberi``, ünlü İngiliz yazar, Douglas Adams tarafından yaratılan ünlü bilim kurgu serisidir. İlk olarak 1978`de BBC`de bir radyo programı olarak yaratılan fenomen, daha sonra sahne şovu, kitap serisi, televizyon dizisi, çizgi roman ve hatta havlu serisine bile uyarlandı. Bu adaptasyonların çoğunu Adams bizzat uyarlamıştır. Adams, her uyarlamada hikayeyi biraz daha değiştirmiştir, bu nedenle de adaptasyonlarda birbiri arasında tutarsızlıklara rastlanılsa da asıl hikaye hep aynı kalmıştır.

``Otostopçunun Galaksi Rehberi``, absürd olayları, ilginç karakterleri, değişik espri anlayışı ve eleştirel yazımı ile yazıldığı ilk günlerden beri her yaştan okuyucuyu etkilemiş ve de bir çoğunun favori kitabı konumuna gelmiştir. Bir röportajında Adams, bir gece kamp kurduktan sonra bölgeye ait bir otostopçu rehberini incelemiş ve daha sonra yıldızları seyretmeye başlamıştır.Otostopçunun Galaksi Rehberi`ni yazmak o anda aklına gelmiş ve ilk notlarını orada almıştır.

KonuSeri, Arthur Dent adındaki sıradan bir İngiliz`in uzayda kestirme bir yol yapılması için dünyanın patlatılmasından biraz önce Ford Prefect adındaki bir uzaylıyla beraber kaçmayı başarmasıyla başlar. Ford`un yarı kuzeni ve part-time Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox, çaldığı ``Altın Kalp`` adlı uzaygemisiyle bilmeden de olsa Arthur`la Ford`u ölümden kurtarır. Arthur gemide Marvin adındaki paranoyak androidle tanışır. Marvin, ``Altın Kalp``te çalışan ve yaşamaktan çok sıkılmış depresif bir robottur. Gemide aynı zamanda Trillian adlı Arthur`dan başka yaşayan tek insan olan bir kadın vardır. Yukardaki gibi başlayan seri, ekibin "Mutlak Cevabın Sorusu"nu ararken karşılaştıkları maceralarla devam eder.

Kitap Serisi  • ``Otostopçunun Galaksi Rehberi`` (Orjinal adı: ``The Hitchiker`s Guide to the Galaxy``)
  • ``Evrenin Sonundaki Restoran`` (Orjinal adı: ``The Restaurant at the End of the Universe``)
  • ``Hayat, Evren ve Her Şey`` (Orjinal adı: ``Life, the Universe and Everything``)
  • ``Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler`` (Orjinal adı: ``So Long, and Thanks for All the Fish``)
  • ``Çoğunlukla Zararsız`` (Orjinal adı: ``Mostly Harmless``)


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar