Overclock

Kısaca: Hızaşırtma, (İngilizce'de "Overclock") bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak demektir. Mesela 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 4.0 GHz hızında çalışan bir işlemci haline basit birkaç ayarla getirebilirsiniz. ...devamı ☟

Overclock, (Türkçesi ile "Hızaşırtma") bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak demektir. Mesela 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 4.0 GHz hızında çalışan bir işlemci haline basit birkaç ayarla getirebilirsiniz.

İşlemcilerin hızları şu kritere göre belirlenir:

FSB (Front Side Bus)xÇarpan (Ratio)= Saat hızı (Clock Speed)

3.2 GHz olarak fabrikadan çıkan bir Intel Pentium 4 işlemci 200 MHz FSB hızında ve 16 çarpan ile çıkar. Buradan 200x16=3200 sonucu çıkar. 3200 MHz=3.2 GHz. Anakartın izin verdiği sınırlar içinde FSB oranı arttırılabilir.

Ayrıca FSBx2=Ram Hızı formulü de vardır. DDR400 bir RAM, 250x2=500MHz yapar ki çok pahalı ramler dışında hiçbir ram bu hızı kaldıramaz. O yüzden anakart üreticileri FSB:DRAM oranı koymuşlardır. Bu oran 5:4 olduğunda FSBx4/5 formülü kullanılır. Örneğin 250FSB de 250x4/5=200MHz yapar. Bu durumda RAMe hiç overclock yapmadan işlemci gücü artabilir. AMD işlemcilerde de benzer şekilde overclock yapılır.

Ekran kartlarına da overclock yapılabilir. Bunun için eğer ATi kartlarda ATiTool, nVidia ekran kartlarında RivaTuner programı kullanılabilir.

Ayrıca işlemcinize stok fan ile overclock yapacaksanız fazla yüklenmemeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde işlemciniz kül olabilir. Bu yüzden yavaş yavaş, basamak basamak FSB`yi yükselterek o/c yapmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Kaynaklar

Vikipedi

overclock

İngilizce overclock kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Cronometraje de reloj acelerado, cronometraje del ordenador en el cual el procesador trabaja a una velocidad mas alta de lo que está especificado en el proveedor (por ejem. 200MHz en lugar de 166MHz)

overclock

İngilizce overclock kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. compteur intégré, compteur informatique qui permet au traitement d'être plus rapide que la norme (par exemple 200 MHz au lieu de 166MHz)

overclock

İngilizce overclock kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Zeitsetzung an einem Computer in dem der Computer mit einer höheren Geschwindigkeit arbeitet als vom Hersteller vorgesehen (z.B. werden 200MHz anstatt 166MHz)

overclock

İngilizce overclock kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. sincronizzazione del computer in maniera tale da farlo funzionare a velocità maggiore di quella indicata dal fornitore del computer stesso

overclock

İngilizce overclock kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. overclock, sincronização acelerada

overclock

n. timing of a computer so that the processor will work at a higher speed than indicated by the computer supplier (for example: run at 200MHz instead of 166 MHz)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.