--}}

Oxygène

''Oxygène'', Fransız besteci Jean Michel Jarre'ın besteci, müzisyen ve yapımcı olarak imza attığı, deneysel Elektronik müzik albümüdür. Polydor lisansıyla Disques Dreyfus tarafından 1976 yılında yayımlanmıştır. Jarre bu albümü değişik synthesizerlar ve diğer elektronik enstrüman ve efekt cihazları kullanarak evindeki stüdyosunda kaydetmiştir. Elektronik müzik alanında en çok satan albüm olması yanında, bu tarz müziğin gelişmesinde çok etkili olmuş ve "70'lerin synthesizer devriminde başrol oyunc

Oxygène, Fransız besteci Jean Michel Jarre'ın besteci, müzisyen ve yapımcı olarak imza attığı, deneysel Elektronik müzik albümüdür. Polydor lisansıyla Disques Dreyfus tarafından 1976 yılında yayımlanmıştır. Jarre bu albümü değişik synthesizerlar ve diğer elektronik enstrüman ve efekt cihazları kullanarak evindeki stüdyosunda kaydetmiştir. Elektronik müzik alanında en çok satan albüm olması yanında, bu tarz müziğin gelişmesinde çok etkili olmuş ve "70'lerin synthesizer devriminde başrol oyuncusu" olarak nitelenmiştir. Tarihçe 1976'dan önce, Jarre başarısız bir synth albüm, bale için şarkılar ve reklam müzikleri yapmıştı. Bu albüm için ilham, Michel Granger'ın yapmış olduğu yer kabuğunun soyulmasıyla ortaya çıkan bir kafatası resmini görmesiyle geldi ve Jarre bu resmi sanatçının iznini alarak albüm kapağı olarak da kullandı. Jarre Oxygène albümünü çeşitli aralıklarla sekiz ay içinde analog synthesizer'lar kullanarak, stüdyoya dönüştürdüğü evinin mutfağında kaydetti.

Albüm

ü yayımlamak için Disques Motors'un (şimdi Disques Dreyfus) sahibi Francis Dreyfus'u buldu. Albüm Oxygène Oxygène Part I den VI ya basit isimlerle altı parçadan oluşmaktadır. Kullandığı sesler "dinamik, analog baloncuklar" gibi diye tanımlanmıştır.

Albüm

den bazı parçalar The Hitchhiker's Guide to the Galaxy'nin radyo uyarlamasında fon müziği olarak kullanıldı.

Albüm

İngiliz müzik listelerinde 2, Amerikan müzik listelerinde 78. sıraya kadar yükseldi Oxygène (Part IV) Grand Theft Auto IV oyununda kullanıldı. Oxygène (Part IV) İngiliz komedi dizisi Alan Partridge ile Knowing Me, Knowing You'nun ikinci bölümünde sihirbaz Tony LeMesmer (David Schneider) bir sihirbazlık numarası yaparken kullanıldı. Müzisyenler * Jean Michel Jarre – ARP Synthesizer, EMS Synthi AKS, VCS 3 Synthesizer, RMI Harmonic Synthesizer, Farfisa Professional Organ, Eminent, Mellotron and the Rhythmin' Computer (Korg Minipops-7 rhythm machine) Yapım *

Yapım

cı: Jean Michel Jarre *Ses mühendisi ve miks: Jean-Pierre Janiaud; asistan: Patrick Foulon *Mastering: Scott Hull Dış bağlantılar * OXYGENE « LIVE IN YOUR LIVING ROOM »

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Oxygène
oxygène