Paştun

Paştun, (ya da Peştu) (Peştuca: Paştun ya da Pahtun, Hintçe: Pathan, Farsça: Afgan) Afganistan'ın güneydoğusu ile Pakistan'ın kuzeydoğusunda yaşayan ve Peştuca konuşan halk. Afganistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Paştunlar, Afgan adının bütün Afganistan halkı için kullanılmaya başlamasından önce bu adı taşırlardı.

Paştun, (ya da Peştu) (Peştuca: ``Paştun`` ya da ``Pahtun``,Hintçe: ``Pathan``, Farsça: ``Afgan``) veya Afganca Afganistan`ın güneydoğusu ile Pakistan`ın kuzeydoğusunda yaşayan ve Peştuca konuşan halk. Afganistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Paştunlar, Afgan adının bütün Afganistan halkı için kullanılmaya başlamasından önce bu adı taşırlardı. İran dil ailesi­nin doğu öbeğine giren ve hala konuşul­makta olan dil.

Peştu, Afganistan devleti hal­kının üçte birini meydana getiren afgan kabilelerinin (4 milyon kişi) ana dilidir. (Ama Afganların önemli bir kısmı kişi Pakistan’da Peşaver bölgesinde yaşar.) Peştu dilinde yapılmış edebiyat eser­lerinin en eskisi XVI. yy.dan kalmadır; bu eserler büyük ölçüde fars edebiyatının etkisinde kalmıştır. Peştu dili, 1936′dan beri Farsça ile birlikte Afganistan krallığının resmi dilidir.

Afganistan bölgesinde yer alan bir halk. 1990`ların sonu ile 2000`lerin başlarında Afganistan`da şeriat rejimini kuran Taliban`ın ana öğesini oluşturmaktadırlar. Fiziki özellikleri kulakları küçük ve basık sacları kabarık ve elektrikli yüz hatları geniş kafatası geniştir.

Tarih ve Kökenleri

Paştunlar, Afganistan`da ortaya çıktıklarına ve ortak bir atadan geldiklerine inanırlar. 13. ve 16. yüzyıllar arasında bazı Peştu kabilelerinin Pakistan`a göç ettikleri bilinmektedir. Soylarını ortak bir ataya dayandıran kabileler halinde örgütlenmişlerdir. Soy çizgileri babayanlıdır. Her kabile kendi içinde klanlara, alt klanlara ve ataerkil ailelere ayrılır.

Afganistan`da yaklaşık 12.5 milyon, Pakistan`da da 28 milyon Paştunun yaşadığı tahmin edilmektedir. Afganistan`daki başlıca Paştun kabileleri Kabil`in güneyindeki Durraniler Kabil`in doğusundaki Gılzailerdir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.