--}}

Padova

Padova, (Latince: Patavium Vento lehcesi:Pàdoa ) İtalya'nın kuzeydogu kesiminde, Veneto Bölgesine bağlı Padova ili'nin merkez kenti.

Padova, Padua (Latince: ``Patavium``).İtalya`nın kuzey kesiminde, Veneto yönetim bölgesine bağlı Padova ilinin merkezi kenti.Bacchiglione Irmağı (``fiume``) kıyısında yer alır.

Tarih

Efsaneye göre Troyalı kahraman Antenor tarafından kurulan kent Roma döneminde Patavium adıyla anıldı.Romalı tarihçi Livius`a göre adı kayıtlara ilk kez MÖ. 302`de geçti.Şair Dante bir süre Padova`da yaşadı.1318`de Carrara ailesinin yönetimine giren kent 1405-1797 arasında Venedik Cumhuriyeti`nin, 1815-1866 arasında da Avusturya`nın egemenliğinde kaldı.İtalya`nın bağımsızlığını amaçlayan Risorgimento (``Yeniden Yükseliş``) hareketinde önemli rol oynadı.II. Dünya Savaşı sırasındaki bombardımanlar kente büyük zarar verdi ve Eremitani Kilisesi`ndefi Andres Mantegna fresklerinin büyük bölümünün yıkılmasına neden oldu.

Önemli Yapılar

Arena Şapeli`nde (1303-1305) Giotto`nun, Scuola del Santo`da (``Aziz Okulu``) da Tiziano`nun freskleri yer alır.1552`de yeniden inşa edilen katedralin vaftizhanesi romanesk üsluptadır.S. Antonio Kilisesi`nde (1232-1307) Aziz Antonio`nun mezarı ile Donatello`nun heykelleri ve kabartmaları bulunur.Kilisenin önündeki meydanda Donatello`nun Venedikli ``condottiere`` Erasmo da Narni`yi at üstünde gösteren tunç heykeli (1453) vardır.Kentteki önemli yapılar arasında Adalet Sarayı (1218-1219; 1306`da yeniden yapıldı), günümüzde üniversite kütüphanesi olan Capitano Sarayı (1532) ve 16.-17. yüzyıllarda yapılan Bo Sarayı sayılabilir.1222`de kurulan Padova Üniversitesi İtalya`nın en eski ikinci üniversitesidir.Kent müzesinde güzel sanatlar galerisi, tarihi ve arkeolojik sergiler, kütüphaneler, arşivler ile heykel ve para koleksiyonları bulunur.1545`te kurulan botanik bahçesi türünün Avrupa`daki en eski örneğidir.

Ekonomi & Ulaşım

Önemli demir ve kara yollarının kavşak noktasında yer alan kent canlı bir tarım, ticaret ve sanayi merkezidir.Sanayi ürünleri arasında elektrikli araçlar, tarım makineleri, motorsiklet, kimyasal madde ve dokuma yer alır. düzenle|Aralık 2007

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Padova koordinatları: 45.409568, 11.876589

Diğer anlamları

Padova

İtalyanca Padova kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Padua, province and city in Veneto

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Padova
Padova