Pakistan'ın Yönetim Birimleri

Pakistan'ın en üst düzey idari birimleri dört eyalet, bir federal başkenti bölgesi, iki özerk bölge ve federal idare aşiret bölgelerinden bir grup oluşur. Bu üst birimlarin altında, 27 bölge, yüzden fazla ilçe (zilla), dört yüzü aşkın bucak (tehsil) ve birkaç bin birlik konseyleri bulunur.==Yönenetim birimleri==Pakistan'ın yönetim birimleri aşağıda gösterilmiştir.

Pakistan'ın en üst düzey idari birimleri dört eyalet, bir federal başkenti bölgesi, iki özerk bölge ve federal idare aşiret bölgelerinden bir grup oluşur. Bu üst birimlarin altında, 27 bölge, yüzden fazla ilçe (zilla), dört yüzü aşkın bucak (tehsil) ve birkaç bin birlik konseyleri bulunur.

Yönenetim birimleri

Pakistan'ın yönetim birimleri aşağıda gösterilmiştir. Yukarıdaki eyaletler zillah (ضلع) adı verilen 105 ilçe'ye ayrılır. Zillahlar da tehsil (تحصیل) adı verilen daha alt bölümlerden oluşmaktadır. Tehsiller Sind Eyaleti dışında bütün eyaletlerde bu isimle anılırken Sind'de bunun yerine taluka (تعلقہ) ismi kullanılır. Tehsiller içerir köyler veya belediyeler. Pakistan has üzerinde beş bin yerel valilikler. Aşağıdaki diagramda Pakistan'ın yönetim birimleri bir örnekle açıklanmıştır:

Kaynaklar

* İngilizce Wkipedia 'Administrative units of Pakistan' maddesi

Dış bağlantılar

* Belucistan Eyaleti valiliği * Hayber-Pahtunhva valiliği * Pencap Eyaleti valiliği * Sind Eyaleti valiliği * İslamabad Başkent Bölgesi valiliği * Federal yönetilen kabile alanları valiliği * Azad Keşmir valiliği * Gilgit-Baltistan valiliği

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.