Pall Mall

Pall Mall R. J.

Pall Mall

frame|Pall Mall kutusu Pall Mall R. J. Reynolds Tobacco Company tarafından üretilen sigaralardan birinin markasıdır.

Hikayesi

Pall Mall marka sigaralar ilk defa 1899 yılında Butler & Butler Şirketi tarafından üst sınıfa hitaben üretilmiştir. 1907`de Pall Mall American Tobacco tarafından Butler & Butler`dan satın alındı. Yeni sahipleri bu markayı sigara yapımındaki yenilikleri test etmek için kullandı. Önce daha büyük boyutlarda (şimdiki 85 mm`lik standart sigara boyutunda) ürettiler ve daha sonra da yeni bir tütün sıkıştırma yöntemini uyguladılar.

Pall Mall popüleritesinin zirvesine, Amerika Birleşik Devletleri`nde bir numaralı sigara markası oldukları 1960 yılında ulaştı. Tasarım kumarı tutmuştu ve şirket ``uzun``ları yani 100 mm.`lik sigaraları piyasaya sürdü (bu sefer de uzun sigaralar için standardı belirlediler). 1966 yılında Winston sigaraları`nın reklamları ile başedemeyerk tahtından indirildi.

Pall Mall 1994`te Brown & Williamson Tobacco Corporation tarafından satın alındığında; tasarım açısından geriye düşmüş ve filtresiz kalmış birkaç sigaradan biriydi. Sonunda 2001`de, filtreli yeni Pall Mall`lar piyasaya sürüldü ve daha önceleri kendi yenilikleri ile şekillendirdikleri endüstriyi bu şekilde yakalamış oldular. 30 Temmuz 2004`te Brown & Williamson, R. J. Reynolds Tobacco Company ile birleşti ve yoluna R. J. Reynolds Tobacco Company olarak devam etti. R. J. Reynolds A.B.D. pazarı için filtreli ve filtresiz sigara yapımına devam ediyor. A.B.D. dışında üretim ve satışı ise British American Tobacco yapıyor.

Referanslar

Kurt Vonnegut kendisi de bir Pall Mall içicisidir ve bazı romanlarında bu markayı kullanmıştır. Şöyle demiştir; intihar için son derece klas bir yol

Süper Uzun Pall Mall Lupin III animesindeki Daisuke Jigen`in favori markasıdır.

Stephen King birçok çalışmasında Pall Mall`ı kullanır.

Telaffuz

A.B.D.`de ellilerin ortasında yaınlanan televizyon reklamlarında spikerler markanın adını, pakette açıkça ``Pall Mall`` yazmasına rağmen ``Pell Mell`` olarak telaffuz etmişlerdir. Bu yüzden o günlerde yaşamış olanlar ``Pell Mell`` olarak telaffuz ederler ama sadece görsel yollarla bu markayla tanışan yeni nesil ise ``Pall Mall`` olarak telaffuz eder.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Pall Mall

n. game played with mallets and wooden balls

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. juego que se juega con martillos y pelotas de madera

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. croquet, jeu pratiqué avec des boules et un maillet, sur un trajet jalonné d'arceaux (appelé aussi paille-maille)

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. mit einem Holzhammer und Holzbälle gespieltes Spiel

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. pallamaglio, gioco con mazze e palle di legno

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin Portekizce karşılığı.
rua em Londres onde estão localizados vários clubes exclusivos, rua principal do distrito de St. James; marca de cigarros americana

Pall Mall

İngilizce Pall Mall kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
npr. ministerie van oorlog, pall-mall straat in londen

İlgili konuları ara

Yanıtlar