Palmsource

Kısaca: PalmSource PDA'lar için PalmOS işletim sistemini üreten yazılım şirketidir. PalmOS kullanan 38 milyondan fazla cihaz satılmıştır. PalmOS kullanan cihazlar üreten şirketler arasında Palm, Sony, Samsung, Lenovo, Aceeca, AlphaSmart, Fossil, Garmin, GSPDA, Kyocera, PiTech, Tapwave, ve Symbol şirketleri yer almaktadır. ...devamı ☟

PalmSource PDA'lar için PalmOS işletim sistemini üreten yazılım şirketidir. PalmOS kullanan 38 milyondan fazla cihaz satılmıştır. PalmOS kullanan cihazlar üreten şirketler arasında Palm, Sony, Samsung, Lenovo, Aceeca, AlphaSmart, Fossil, Garmin, GSPDA, Kyocera, PiTech, Tapwave, ve Symbol şirketleri yer almaktadır.

PalmSource firması 2003 PalmOS 6'yı çıkarmış, Şubat 2004'de PalmSource PalmOS 5'e PalmOS Garnet, PalmOS 6'ya da PalmOS Cobalt isimlerini verdiğini açıklamıştır. Eylül 2004'de 6.1 sürümü duyurulan PalmOS Cobalt'ı kullanan bir cihaz şu ana kadar piyasaya çıkmamıştır.

Palm şirketi PalmOne ve PalmSource olarak ikiye ayrıldığında PalmOne donanım işini üstlenirken PalmSource'da yazılım işini üstlendi. Yani PalmOne PDA'ları üretecek, PalmSource da işletim sistemi işini üstlenecekti. Bu ayrılma ile farklı firmaların da PalmOS işletim sistemini kullanan cihazları üretmesi teşvik edilmek isteniyordu. Ancak istenen gerçekleşmedi, birçok yeni firmanın PalmOS kullanan PDA'lar üretmesi beklenirken, birçok firma PDA pazarından tamamen çekildi. Bunların arasında Sony ve Tapwave gibi zamanına göre çok güçlü cihazlar üreten firmalar da bulunuyor.

Kasım 2004'de PalmSource, ChinaMobileSoft firmasını satın almış ve Linux tabanlı bir PalmOS sürümü üzerinde çalıştıklarını duyurmuştur. Haziran 2005'de ise diğer ürünlerin geliştirilmesini durdurduklarını, ve Linux tabanlı PalmOS üzerinde yoğunlaştıklarını duyurdular.

PalmOne şirketi Mayıs 2005'de Palm isim haklarını PalmSource'dan satın alarak tekrar Palm adını almıştır.

Eylül 2005'de PalmSource, Japon ACCESS firması tarafından 324 milyon dolara satın alındığını açıkladı.

Linkler

* [http://www.palmsource.com PalmSource

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

pda palm palmos

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.