Panzer I

Kısaca: ZSA ...devamı ☟

ZSA | adı=Panzerkampfwagen I Ausf. A | resim= | açıklama= | mürettebatı=2 (komutan ve sürücü) | uzunluğu=4.02 m | genişliği=2.06 m | yüksekliği=1.72 m | ağırlığı=6 ton | zırhı=8 - 13 mm | ana silahı=2í— 7.92 mm Maschinengewehr 34 MT (mühimmatı 2,250 mermi) | diğer silahı=bulunmuyor | motoru= Maybach NL38TR benzinli | motor gücü=100 hp (75 kW) | süspansiyon=yaprak yay | son hızı=40 km/h | gücü=17 beygir/ton | menzili=115 ila 140 km

Tarihi

Görev Tarihi

Panzer I ilk olarak 1936 yılında İspanya İç Savaşı sırasında faşist general Fransisco Franco ya destek amacıyla gönderilen Alman birliklerinde kullanıldı. Cumhuriyetçilere ait Sovyet T-26 ve BT-5 tanklarına göre bu tanklar motor bakımından güçsüz, silahsız ve sınıfsız araçlardı. Birkaç tanesinde 20 mm ya da 25 mm lik tanklsavar silahı vardı.

15 adet Panzer IA Çinli milliyetçiler tarafından satın alındı. Bu tanklar Shanghai çatışmaları sırasında Agustos/Kasım 1937 ayları arasında Japonlara karşı kullanıldı. Neredeyse hepsi yokedildi veya terkedildi.

Panzer I asıl eğitim tankı olarak dizayn edildi. Ve daha sonra yerini Panzer III tankına bıraktı. Ancak bu tanklar göreve çıkana kadar olan sürede Polonya Seferi, Fransa Seferi, Norveç`in istilası ve Danimarka harekatlarında onların yerine kullanıldı.

Norveç`in istilası sırasında ilk zamanlar çok başarılı oldular. Bunun sebebi Norveç ordusunun elinde hiç tanksavar silahının bulunmamasıydı. Ama ilerleyen zamanda bu tanklar ağır makinalı tüfek, direk top ve hava atışı, geliştirilmiş patlayıcı ünite ve Molotof kokteyli ile yapılan saldırılarla yokedildi.

1941 yılı sonuna kadar birkaç Panzer I hala Yugoslavya, Yunanistan, Kuzey Afrika ve Barbarossa hatekatlarında kullanılmaktaydı.

Panzer I daha sonra işgal edilen yerlerde güvenliği sağlamak ve panzer birliklerinin eğitimi sırasında kullanıldı. Birçoğu ise modifiye edilerek mühimmat taşıma, komuta aracı, alev makinası veya uçaksavar silahlarına şase olarak kullanıldı.

Dizaynı

ZırhPanzer I in taretinin üst kısmı 8 mm,kulenin alt ve üstü 6 mm, diğer yerleri 13 mm dökümsüz ya da yarı dökümlü homojen çelik zırh ile kaplanmıştı. Bu zırh birçok tüfek mermisini durdurmasına rağmen bundan daha güçlü tanksavar mermi ve toplarına karşı aracı koruyamazdı.

SilahPanzer I taretinde iki adet 7.92 mm makinalı tüfek taşırdı. Panzer I piyade ve silahsız araçlara karşı kullanışlı olmasına rağmen zırhlı araçlara karşı etkisizdi.

MotorPanzer IA 57 beygirlik Krupp M305 4-silindirli benzinli motor]] u bulunuyordu. Bu motor araca yolda 37 km/s hız ve 145 km menzil sağlıyordu. Panzer IB de ise 100 beygirlik 6silindirli Maybach NL38TR motor bulunuyordu. Bu motorda araca yolda 40 km/s sürat ve 170 km menzil sağlıyordu.

MürettabatPanzer I de iki kişilik mürettabat bulunuyordu. Sürücü ön bölümde komutan ise taret kısmında otururdu. Komutan silahları ve telsizi kullanırdı.

Modelleri

Panzerkampfwagen I Ausf A (PzKpfw IA)İlk üretilen modeldi.Haziran 1934 ile Temmuz 1936 yılları arasında 818 adet üretildi.Her nekadar eğitim ve geliştirme aracı olarak düşünülsede ileri ki yıllarda üretilecek Alman Panzer tanklarının atası sayılır. En son 1941 yılında Kuzey Afrika ve Finlandiya Harekatında kullanıldı. Ausf A modeli (5.4 ton) ağırlığında ve (4.02 m) boyunda idi.Paletlerinin dışında kolayca tanınmasını sağlayacak 4 tekerleği vardı. Azami hızı 37 km/s ve menzili 145 km idi.

Panzerkampfwagen I Ausf A ohne AufbauBu modelin kulesi yoktu. Üst kısmı tamamen açıktı. Önde sürücü öğrenci oturuyor arkada 3 öğrencide onu izliyordu. Süspansiyon ve kule kısmı aynen Ausf A gibiydi. Ağırlığı 3.5 ton ve yüksekliği 1.15 m idi.

Munitionsschlepper auf Panzerkampfwagen I Ausf A

Brückenleger auf Panzerkampfwagen I Ausf AAusf A şesesinin elverişsiz olan süspansiyon kısmı deha sonra monte edilen malzeme ile güçlendirildi. Daha sonra bu malzeme Panzer II tanklarında da denendi.

Flammenwerfer auf Panzerkampfwagen I Ausf AMakinalı tüfeklerin yerine araca 25 metre menzilli ve 10 sn süreyle ateşlenebilen alev makinası takıldı. Fikir İspanya iç savaşı sırasında kısa menzildeki hedeflere karşı düşünüldü. Ancak kalıcı olmadı ve sadece Tobruk harekatında LAman 5. Hafif Tank Tümeninde kullanıldı.

Kleiner Panzerbefehlswagen (klPzBefWg)Bu model panzer birliklerine komuta etmek amacıyla üretildi. Araca 5. bir tekerlek ve geliştirlmiş motor eklendi.

Panzerkampfwagen I Ausf B (PzKpfw IB)The Ausf B en fazla üretilen Panzer I modeliydi. Ağustos 1935 ile Haziran 1937 tarihleri arasında 675 adet üretildi. Bu modelin geniş kulelisi ve güçlü Maybach NL38TR motoru bulunuyordu. Başlıca üreticileri Daimler-Benz, Henschel, Krupp, MAN, ve Wegmann firmalarıydı. Panzer I Ausf B specifications

 • Ölçüleri:
uzunluk 4.42 m
yükseklik 1.72 m
genişlik 2.06 m
 • ağırlık: 5.8 tons
 • motoru: Maybach NL38TR,
 • Vitesi: 5 ileri ve geri
 • Motor Özellikleri:
hız: 40 km/h
menzil: 170 km
radyosu: FuG2
 • Zırhı:
ön, yan, arka: 13 mm
çatı: 8 mm
Zemin: 6 mm
 • Tareti: tek kişilik 360° elle çevrilen,açı: + 18° to - 12°
Silah: tarette iki adet coaxial MG13 7.92 mm makinalı tüfek ve TZF2 top dürbünü
Mühimmat: 2,250 7.92 mm makinalı tüfefk mermisi
 • Mürettabat: 2


Panzerkampfwagen I Ausf B ohne Aufbau

The Ausf B ohne Aufbau modelinde Ausf B şasesi kullanıldı ancak kule ve taret kısmı iptal edildi.164 adet üretilen bu model panzer düzeltme ve onarım aracı olarak tasarlandı. Ancak 1040 lı yıllarda daha büyük ve ağır tankların ortaya çıkması ile bu görevden eğitim görevine gönderildiler.Ausf B modeline benzemesine rağmen 4 ton ağırlığında ve daha kısaydı. Mürettabatın bulunduğu kısmın üstü açık ancak kulesi zırhlı idi.

4.7 cm PaK (t) (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf B

Genelde Panzerjí¤ger I adıyla bilinen bu model Almanların savaşta kullandığı ilk tank imha aracıydı. Taret yerine 4.7 cm PaK (t) tanksavar topu (Çekoslavakyadan ganimet alınan) ile bunu çevreleyen kalkan yerleştirildi. 14.5 mm kalın zırhın arkası ve üstü açıktı ve sadece önden ve yandan gelen saldırılara karşı koruyordu. Top 35° sağa ve sola -8° to +12° açı ile aşağı ve yukarı dönebiliyordu. 86 mermilik mühimmatı vardı. Ausf B modeline yakın özellikleri vardı.Ağırlığı 6.4 ton ve Ausbf ye göre 2.25 m daha uzundu.15 cm sIG 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf B

Ausf B şasesi üzerine konabilecek en ağır silah olan 150 mm ağır piyade silahı sIG 33 monte edilmiş ve taret kaldırılmıştır. Bu dev silahla aracın yüksekliği 2.8 metreye, genişliği ise 2.06 m ye çıkmıştır. Zırhı ise 10 mm oluşan hafif bir zırhtı ve sadece ön ve yanlardan koruma sağlıyordu. Toplamdaki 8.5 tonluk ağırlık üzerine konulan şase için çok fazlaydı ve başarısız bir çalışma oldu. 38 adet eski Ausf B tankı in Şubat 1940 ta değiştirilmeye başlandı ve sadece 6 adet araç 1943 yılında göreve çıktı. sIG 33 silahı 25 ° of yanal hareket alanı ve +75 ° / -4 ° arasındaki yükselme açısıyla çalışıyordu. Rblf36 model görüş tertibat vardı. Mühimmatı başka bir araç ile taşınıyordu.Çünkü araçta bunları koyacak yer kalmamıştı. Bu silah daha büyük şaseli araçlarda daha başarılı oldu.

Flammenwerfer auf Panzerkampfwagen I Ausf Bİspanya iç savaşı sırasında kullanılan modeldir.

Ladungsleger auf Panzerkampfwagen I Ausf BAusf B modelinde tankın arka kısmını güçlendirmek amacıyla Ladungsleger (``Türkçesi``a†’patlayıcı katman) yerleştirilmiş modeldir.

Panzerkampfwagen I Ausf C (PzKpfw IC)

Hava operasyonlarında keşif görevinde kullanılanması için yeniden dizayn edilen bir modeldir. Süspansiyonlar yeniden dizayn edilmiş , karayolu için harici tekerlekler konulmuş , motoru yenilenmiş ve zırhı geliştirilmiştir. Toplam ağırlığı 8.0 ton olan araçta Maybach HL45P motor ve 8 ileri,2 geri vitesli yürüme aksamı bulunuyordu. Bu araç (4.19 m) uzunluğunda ve (1.92)m genişliğe sahipti. Saatteki maksimum hızı 79 km/s hıza ulaşıyordu ve menzili ise 300 km idi.was possible. Silahı büyük oranda değiştirilerek bir adet 20 mm EW141 otomatik top, ile MG34 7.92 mm mitralyöz le silahlandırıldı. Silahlar yanal olarak 20 ° aşağıya doğru ise -10 ° lik bir açıyla ateş edebiliyordu. Elle döndürülen bir sistem ile çalışıyordu. Önde 30 mm , yan ve arkada 20 mm , üst ve altta ise 10 mm zırh ile kaplanmıştı. Krauss-Maffei tarafından 40 adet tank Temmuz ile Aralık 1942 ayları arasında üretildi ve destek birliklerinde kullanıldılar. Renkli çizimi

Panzerkampfwagen I Ausf D (PzKpfw ID)Bir tane VK602 adıyla üretildi. Renkli çizimi

Panzerkampfwagen I Ausf F (PzKpfw IF)

Prototipine verilen orjinal adıyla VK1801,yeni dizayn Panzer I tankı olan Ausf F, 21 tonluk ağır zırhlı piyade taarruz tankıydı. Olabilecek en kalın zırhla önde 80 mm , yan ve arkada 50 mm ve üst ile alt kısımda 25 mm zırh ile tamımıyle kaplanmıştı.Süspansiyon ve motor olarak Ausf C modeli örnek alınmış vites olarak 4 ileri ve bir geri vites kutusu kullanılmıştır. Aracın boyu 4.38 m,genişliği 2.64 m ve yüksekliği ise 2.05 m oldu. Geniş paletler zemine daha az basınç yapıyordu. Maksimum hızı 25 km/s ve menzili 150 km. idi. İki adet MG34 coaxial mitralyöz ile silahlandırıldı. Her ne kadar zırhı sayesinde birçok tanksavar zilahına karşı korunaklı olsa da düşük hızı ve zayıf silahları yüzünden düşman personeline karşı pekte işe yaramadı. Krauss-Maffei tarafında Nisan ile Aralık 1942 ayları arasında toplamda 30 adet üretildi. Sadece Doğu harekatında kullanıldı. Renkli çizimi

Şasesinden üretilen diğer araçlar

 • 15 cm sIG33(Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf B
Kundağı motorlu 150 mm obüs. 38 adet dönüştürüldü.
Kundağı motorlu 47 mm tanksavar topu. 202 adet dönüştürüldü.
 • Flammenwerfer auf Panzerkampfwagen I Ausf A
Alev makinası tankı. Panzer IA bu iş için kullanıldı.
 • Ladungsleger auf Panzerkampfwagen I Ausf A
Mayın döşeme tankı. 100 adet dönüştürüldü.
 • Munitionsschlepper Auf Panzerkampfwagen Ia und Ib
Mühimmat taşıyıcı. 1942-43 yılları arasında bütün Panzer I modelleri bu iş için kullanıldı.
 • Flakpanzer I
Uçaksavar tankı. 24 adet Munitionsschlepper I Ausf A bu modele dönüştürüldü.
 • Patlayıcı Tank
Bu tanklar uzaktan kumanda edilen ve içlerinde yüksek miktarda patlayıcı taşıyan araçlardı. Belli bir mesafeye gelince uzaktan patlatılarak düşmana zarar verilmeye çalışılıyordu.


Ayrıca bakınızcommons|Panzerkampfwagen I

LinklerŞablon:IIDSAlmanZSA

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.