paralel bar

Paralel bar, özellikle bedenin üst bölümünü güçlendirmeye yarayan artistik jimnastik aleti. ...

Paralel Bar hakkında detaylı bilgi

Paralel bar, özellikle bedenin üst bölümünü güçlendirmeye yarayan artistik jimnastik aleti.

Boyutları

Büyük ekseni 5.1 cm, küçük ekseni 4.1 cm olan oval biçimli, birbirine paralel konumda iki çubuktan oluşur. Uzunlukları 3, 5 m olan iki bar arasında uzaklık (genellikle 42-48 cm) ve yerden yükseklikleri (genellikle 1, 7 m) sporcuya göre ayarlanabilir. Paralel barlar laminar odunlardan veya plastikten ya da her ikisinin birleşiminden yapılmıştır; bu barlar higroskopik (nem emer) olmalıdır, böylelikle kayganlaşmazlar. Direkler ağırlığa dayanıklı herhangi bir maddeden yapılabilirler, fakat genelde demir ya da çeliktir. Yükseklik ve genişlik gençlik dallarına göre ayarlanabilir.

Hareketler

Yalnızca erkeklere açık olan paralel bar yarışmalarında sallanma, sıçrama, güç ve denge hareketleri birleştirilirse de, ağırlık sallanma ile sıçramadadır. Bunun dışında, barların altındaki hareketlerin yanı sıra barların bırakılıp yeniden yakalanması gibi hareketlerin de yapılması zorunludur. Jimnastikçiler sıçrayış hareketlerini, güçlerini sergiledikleri tutuş pozisyonlarıyla birleştirmeliler. Barların uzunluğunun tamamını kullanmalı ve onların altından ve üstünden hareket etmelidirler. Takla attıklarında ya da bazı ayrıcalıklı zor hareketleri sergilediklerinde ekstra puan kazanacaklardır.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki paralel bar maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Asimetrik Bar

Asimetrik bar (asimetrik paralel), 1930'larda geliştirilen ve bayanlar arası yarışmalarda kullanılan jimnastik aleti. Artistik jimnastik yarışlarının mecburi bir parçası olan bar hareketlerinden kadınların performans gösterdiği tek disiplindir.

Paralel (anlam Ayrımı)

Paralel, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

2009 Avrupa Artistik Jimnastik Şampiyonası

29 Mart-5 Nisan 2009 tarihleri arasında Milan, İtalya'da yapılan şampiyona.

Aleksandr Dityatin

Aleksandr Nikolayeviç Dityatin (Rusça: Александр Николаевич Дитятин, d. 7 Ağustos 1957, Leningrad), Rus eski jimnastikçi.

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Almanya

Almanya, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarına 19 sporcuyla katıldı. Atletizm, bisiklet, halter, güreş, jimnastik ve tenis olmak üzere altı farklı sporda yarışan sporcular, kazandıkları 13 madalyayla oyunların madalya sıralamasında üçüncü sırada yer aldı.

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Bulgaristan

Bulgaristan, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarına Charles Champaud isimli sporcuyla katıldı. Oyunlar esnasında Bulgaristan'ın Sofya şehrinde bulunan İsviçre vatandaşı Champaud'u bazı kaynaklar İsviçre adına yarıştı olarak kabul etse de Uluslararası Olimpiyat Komitesi, ...

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Fransa

Fransa, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarına 13 sporcuyla katıldı. Oyunlardaki altı sporda da yarışan sporcular, kazandıkları 5'i altın olmak üzere 7 madalyayla oyunların madalya sıralamasında dördüncü sırada yer aldı.

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Yunanistan

Yunanistan, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarına ev sahibi sıfatıyla katıldı. Birçok kaynakta oyunlara 169 sporcu gönderdiği belirtilse de müsabakalarda 176 Yunan sporcu, 9 farklı sporda mücadele etti. Toplamda 46 madalya kazansa da oyunların madalya sıralamasında 10 altın ...

1896 Yaz Olimpiyatları'nda Jimnastik

1896 Yaz Olimpiyatları'ndaki jimnastik yarışmaları 9 ile 11 Nisan tarihleri arasında, Panathinaiko Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Diğer etkinliklerde olduğu gibi sadece erkek sporcuların katılabildiği etkinliklerde, 9 ülkeden 71 sporcu mücadele etti. 5'i altın olmak üzere 10 farklı ...

1896 Yaz Olimpiyatları'nda İsviçre

İsviçre, Atina'da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarına üç sporcuyla katıldı. Atıcılık ve jimnastik olmak üzere iki farklı sporda yarışan sporculardan Louis Zutter, kazandığı üç madalyayla ülkesinin oyunların madalya sıralamasında onuncu sırada yer almasını sağladı.

1980 Yaz Olimpiyatları'nda Doğu Almanya

Doğu Almanya, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatlarına 345 sporcuyla katıldı. 47'si altın olmak üzere toplamda 126 madalya kazanmayı başaran Doğu Almanya, oyunların madalya sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

1980 Yaz Olimpiyatları'nda Sovyetler Birliği

Sovyetler Birliği, Moskova'da düzenlenen ev sahipliği yaptığı 1980 Yaz Olimpiyatlarına 339 erkek, 149 kadın 488 sporcuyla katıldı. 69'u altın olmak üzere toplamda 195 madalya kazanmayı başaran Sovyetler Birliği, oyunların madalya sıralamasında birinci sırada yer aldı.