--}}

Pazuzu

Pazuzu, Sümer ve Akad mitolojilerinde, rüzgar cinlerinin kralı ve tanrı Hanbi'nin oğludur.

}

} Pazuzu, Sümer ve Akad miyolojilerinde, rüzgar cinlerinin kralı ve tanrı Hanbi`nin oğludur. Ayrıca, Sümerliler için güneybatı rüzgarını, fırtınaları taşımayı, temsil ederdi.

Mitoloji

Pazuzu genellikle bir erkeğin vücudu ve bir köpek veya aslanın kafasıyla tasvir edilmiştir. Ayak yerine pençeleri, bir çift kanadı ve bir akrebin kuyruğuna sahiptir. Ayrıca, sağ eli yukarı, sol eli ise aşağı doğru sarkar; ellerinin bu durumunun hayat ve ölüm veya yaratmak, yok etmek anlamlarına geldiği düşünülmüştür.

Pazuzu, kuru dönemlerde kıtlık ve kuraklık, yağmurlu dönemlerde ise çekirge getiren Güney-batı rüzgarının ciniydi. Doğum sırasında anne ve bebeğe zarar verdiğine inanılan kötü niyetli tanrıça Lamaştu`dan korunmak için Pazuzu muskaları takılırdı. Her ne kadar kötü bir ruh olsa da, Pazuzu`nun insanları salgınlara ve diğer şeytani ruhlara karşı koruduğuna inanılır.Popüler Kültürde

  • The Exorcist (1973) filmi ve kitabında Pazuzu rahip Merrin`in daha önceden savaştığı ve Regan`ı ele geçiren cin olarak tasvir edilir.
  • Hikayenin başlangıç kısmını anlatan bir devam filmi olan The Beginning`de (2004) rahip Merrin`in 1949`da Doğu Afrika`da Pazuzu ile savaşması anlatılır.
  • Pazuzu ismi ve figürü birçok farklı kurgusal çalışmada geçmiştir. Daha fazla bilgi için Pazuzu sayfasına bakınız.


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pazuzu
Pazuzu