Pearl S. Buck

Kısaca: Nobel Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 - ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD`li kadındır. ...devamı ☟

Nobel Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 - ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD`li kadındır.

Doğumunda kendisine verilen adı kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. 1892 yılında Batı Virginia eyaletinin Hilsboro kentinde doğan Pearl S. Buck 1917 yılında John L. Buck`la evlenmiş, daha sonra bu eşinden boşanarak 1935 yılında Richard Walsh ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bir çocuk sahibi olan Pearl S. Buck daha sonra dokuz çocuğu evlat edinmiş. Hayatını önce öğretmenlik daha sonra da yazarlıkla kazanan Pearl S. Buck 1931 yılında The Good Earth ``İyi Dünya`` adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü`nü kazanmıştır. Pearl S. Buck`ın kitapları ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Çin`deki yaşamı yansıtır. 1938 yılında kazandığı Nobel ödülünün ardından National Institute of Arts and Letters (Ulusal Sanat ve Edebiyat Entitüsü)`ın üyeliğine layık görülmüştür. Pearl S. Buck ayrıca Asyalı çocukların ABD`li ailelerce evlat edinilebilmeleri için dernekler kurmuştur.

yazar-taslak

Şablon:Nobel Edebiyat Ödülü Kazananlar (1926-1950)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.