Peipus Gölü Savaşı, Çudskoye Gölü Savaşı veya Buz Savaşı olarak da bilinir, Novgorod prensi Aleksandr Nevski'nin istilacı Töton Şövalyeleri'ni yenilgiye uğrattığı çarpışma (5 Nisan 1242).

Peipus Gölü Savaşı

Peipus Gölü Savaşı, Çudskoye Gölü Savaşı veya Buz Savaşı olarak da bilinir, Novgorod prensi Aleksandr Nevski'nin istilacı Töton Şövalyeleri'ni yenilgiye uğrattığı çarpışma (5 Nisan 1242). Fratres Militiae Christi tarikatının (Livonya Şövalyeleri) topraklarını genişletmek ve Ruslara Katolikliği benimsetmek amacıyla, Rusya'nın kuzeybatı kesimine 1239'da başlattığı askeri harekat 1241'de Polonya ve Silezya'nın Moğollar istila edilmesiyle durdurulduysa da, tarikatla bağlantılı Töton Şövalyeleri'nce çok geçmeden yeniden başlatıldı. 1241'de Pskov'u ele geçiren şövalyeler Mart 1242'de Novgorod'a doğru ilerlemeye başladılar. Ama, şövalyelere karşı bir ordu toplayan Nevski, kaybetmiş oldukları toprakları geri aldı ve şövalyeleri donmuş Peipus Gölü (Çudskoye Ozero) üzerinde yenilgiye uğrattı. Tarihe Buz Savaşı olarak geçen bu savaşın sonunda tarikatın büyük ustası Rus toprakları üzerinde hak iddiasından vazgeçmek zorunda kaldı ve böylece bölgedeki Töton tehdidi etkisini yitirdi.

Kaynaklar

* Bu maddenini yazılmasında Encyclopædia Britannica Fifteenth Edition'ndaki Peipus Gölü Savaşı maddesinden yararlanılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar