Pelikan

Pelikan Familyası: Pelikangiller (Pelecanidae). Kutan olarak da bilinir. Yaşadığı yerler: Eski ve Yeni Dünya'nın su kenarlarında. Özellikleri: Gagasının altında genişleyebilen derimsi bir torba vardır. Ayaklarının dört parmağı da perdelidir. Kesesinin içinde balık biriktirerek beslenir. Çeşitleri: Yedi türü bilinir. Pelikangiller ailesinden, kaz büyüklüğünde, toplu halde yaşayan bir su kuşu. Kaşıkçı kuşu da denir. Geniş üst gaga ucu çengelli, alt gaga ise torba şeklinde keselidir. Sığ ...

PELIKAN (almanca) türkçe anlamı
1. i. pelikan (m)
PELIKAN (türkçe) anlamı
2. Pelikangillerden
3. pembeye çalan beyaz tüylü
4. kanatları gri renkli
5. alt gagasında deriden bir kesesi olan iri kuş
6. kaşıkçı kuşu (Pelecanus onocrotalus).
PELIKAN (türkçe) anlamı
7. pelikangillerden
8. pembeye çalan beyaz tüylü
9. kanatları gri renkli
10. alt gagasında deriden bir kesesi olan iri kuş (pelecanus onocrotalus).
PELIKAN (türkçe) ingilizcesi
1. [Pelikan]n. pelican
large web-footed water birdn. pelican,
Pelikan (almanca) ingilizcesi
2. n. pelican
3. large web-footed water bird,
PELIKAN (türkçe) fransızcası
1. pélican [le]
PELIKAN (türkçe) almancası
1. n. Pelikan

Pelikan hakkında detaylı bilgi

Pelikan Familyası: Pelikangiller (Pelecanidae). Kutan olarak da bilinir. Yaşadığı yerler: Eski ve Yeni Dünya'nın su kenarlarında. Özellikleri: Gagasının altında genişleyebilen derimsi bir torba vardır. Ayaklarının dört parmağı da perdelidir. Kesesinin içinde balık biriktirerek beslenir. Çeşitleri: Yedi türü bilinir.

Pelikangiller ailesinden, kaz büyüklüğünde, toplu halde yaşayan bir su kuşu. Kaşıkçı kuşu da denir. Geniş üst gaga ucu çengelli, alt gaga ise torba şeklinde keselidir. Sığ nehir ve göl kıyılarında yaşar. Yuvalarını genellikle sazlık bölgelerde ve toprak üstünde ot ve kamıştan yaparlar. Küçük türler ise koloniler halinde ağaçlar üzerinde barınırlar. Tüyleri beyaz, üzerleri kırmızı benekli, kanat uçları siyahtır. Uçarken boyunlarını geri döndürürler. Çok iyi yüzer ve uçarlar. Kısa ve kuvvetli olan ayaklarının dört parmağı da perdelidir. Amerika'da yaşayan kahverenkli pelikan, denizde yaşayan ve havadan suya dalabilen tek türdür. Gaga ucundan kuyruk ucuna kadar 180 cm olan büyük türleri vardır. Kanat açıklıkları üç metreye ulaşabilir. Kuzeyde yaşayanlar kışın sürüler halinde sıcak bölgelere göç ederler.

Çoğunlukla toplu halde avlanırlar. Avladıkları balıkları alt gaga torbasında biriktirerek yutarlar. Yutamadığı iri balık yüzünden boğulanları da vardır. Esas besin kaynağı balık olmakla beraber, semender ve kurbağa da yerler.

Avlanacakları zaman 8-10 tanesi bir araya gelerek saf veya çember meydana getirirler. Kanat ve ayakları ile suya vurarak balıkları kıyıya veya çemberin ortasına sıkıştırır ve rahatça kepçelerine doldurup yutarlar. Az derin sularda avlanmayı tercih ederler. Gagasının içine balıklarla beraber su da dolduğundan bazı bölgelerde “saka kuşu” olarak da bilinirler.

Erkekleri dişilerinden daha iricedir. Yazın ülkemizin göl, sazlık ve kamışlıklarında, alçak söğütlerde bulunurlar. İki-üç yumurta yaparlar. Yavrular çok çelimsiz ve çıplak bir vaziyette yumurtadan çıkar. Uzun süre anaları tarafından yarı sindirilmiş hazır besinlerle beslenir. Geliştikçe gagalarını annelerinin kepçelerine daldırarak balık yemeğe başlarlar.

Türkiye'de Konya ilindeki Akgöl, Balıkesir ilindeki Manyas, Samsun ilindeki Balık göllerinde bayağı pelikan (kutan) çeşitleri yaşamaktadır. Dünyada nesilleri azalmış çevre dostu tepeli pelikanlar (kutanlar) Konya ilindeki Akgöl ve Hotamış gölleriyle Kayseri ilindeki Sultansazlığı Gölünde yaşamaktadır. Bunların da nesilleri artık tükenmeye yüz tuttuğundan, devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Ak Pelikan

Ak pelikan (''Pelecanus onocrotalus''), Pelecanidae (pelikangiller) familyasından çok büyük pembe-beyaz bir su kuşu türü.

P-326 TCG Pelikan

P-326 TCG Pelikan Türk Deniz Kuvvetleri`ndeki 8 adet Kartal Sınıfı Hücumbottan biridir.

Büyük Ak Pelikan

Ak pelikan, beyaz pelikan ya da ak kutan (Pelecanus onocrotalus), pelikangiller (Pelecanidae) familyasından çok büyük bir su kuşu türüdür.

Tepeli Pelikan

Tepeli pelikan veya Dalmaçya pelikanı (Pelecanus crispus), pelikangiller (Pelecanidae) familyasından bir su kuş türü.

Kahverengi Pelikan

Kahverengi pelikan (''Pelecanus occidentalis''), pelikangiller (Pelecanidae) familyasından 8 pelikan türünün en küçüğüdür.

Pelikan Dosyası

Pelikan Dosyası, orijinal ismiyle The Pelican Brief, John Grisham'ın aynı adlı çok satan kitabından sinemaya uyarlanan film.

Pelikan (anlam Ayrımı)

Pelikan şu anlamlara gelebilir:

Pelikan (kalem üreticisi)

Pelikan dolma kalem ve çeşitli yazı araç gereçleri üreten ve diferansiyel-piston doldurma yönteminin patentini almış olan Alman şirkettir. 1832 yılında Carl Hornemann tarafından kurulmuştur.

Pelikan (şirket)

Pelikan dolma kalem ve çeşitli yazı araç gereçleri üreten ve diferansiyel-piston doldurma yönteminin patentini almış olan Alman şirkettir. 1832 yılında Carl Hornemann tarafından kurulmuştur. Şirketin tarihi "100" adlı modelinin üretimiyle başlamaktadır. Pelikan 100, Pelikan M215, ...

Pelikan Bulutsusu

Pelikan Bulutsusu (ayrıca IC5070 ve IC5067 olarak da bilinir) Kuğu takımyıldızı yönünde yaklaşık olarak 2000 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Kuzey Amerika Bulutsusu ile bağlantılı olan bir H II bölgesi. Bulutsu, şeklinden dolayı pelikan olarak adlandırılmaktadır. Deneb ...

Pelikan Balığı

Pelikan balığı (Eurypharynx pelecanoides), siyah renkli, çok büyük yılanbalığı türüne ait bir balık. Aynı zamanda pelikan yılanbalığı da denir...

Pelikan Yılanbalığı

Pelikan balığı (''Eurypharynx pelecanoides''), siyah renkli, çok büyük yılanbalığı türüne ait bir balık. Aynı zamanda pelikan yılanbalığı da denir... Kocaağız olarakda bilinir ama o bir sazan türünede verilen bir addır.

Pembe Pelikan

Pelikan ya da kutan, monotipik pelikangiller (Pelecanidae) familyasını ve Pelecanus cinsini oluşturan iri su kuşu türlerinin ortak adı. Uzun gagaları, avlanmak için kullandıkları ve yutmadan önce gagalarıyla topladıkları avın bulunduğu suyu süzmeye yarayan geniş boğaz keseleri en ...

Pelican

Pelikan şu anlamlara gelebilir: