Pennywise

Kısaca: Kaliforniya kökenli bu grubun kaderi, punk müziğin dirilmesinin kalıcı bir parçası olmaktı belki de. Green Day ve Offspring 90'ların ortalarından sonlarına doğru ticari başarılarının tadını çıkarırken, Pennywise Jason Thirsk'ün 1996'daki intiharına zemin hazırlayan, iyi bir tanıtım yapma sorununun üstesinden gelmeye çalışıyordu. ...devamı ☟

Kaliforniya kökenli bu grubun kaderi, punk müziğin dirilmesinin kalıcı bir parçası olmaktı belki de. Green Day ve Offspring 90'ların ortalarından sonlarına doğru ticari başarılarının tadını çıkarırken, Pennywise Jason Thirsk'ün 1996'daki intiharına zemin hazırlayan, iyi bir tanıtım yapma sorununun üstesinden gelmeye çalışıyordu.

Grup 1988 yılında Thirsk (d. 25 Aralık 1967, ö. 29 Temmuz1996; bass), Jim Lindberg (vokal), Byron McMackin (davul) ve Fletcher Dragge (gitar) gibi yerel punk aleminin köklerini oluşturan isimlerin bir araya gelmesiyle, Los Angeles'ın güney sahilindeki Güney Kaliforniya hardcoreunun beşiği olarak anılan Hermosa'nın garajlarında oluştu. Burası aynı zamanda Black Flag, Circle Jerks ve Descendents gibi efsanevi hardcore gruplarının da doğum yeri olmuştu. İlk albümleri "Word From The Wise" Theologian Records etiketiyle satışa sunuldu ve kısa bir sürede yerel punk/paten/sörf sahnesinde aradığı onayı buldu. Albüm Epitaph Records'dan Brett Gurewitz'in ilgisini çekti ve Gurewitz grupla 1990'da anlaşmayı sağladı. Grup, videolarının çoğunu bütün punk severlere ve sörfçülere destek olmak amacıyla onların görüntüleriyle doldurdu. Kendi isimlerini taşıyan 2. albümleri lise yıllarını geçirdikleri Hermosa Plajı'ndan bahsediyor, çılgın punk rock müziği ve ancak lise öğrencilerinin yazacağı türden sözler içeriyordu. Vokalist Lindberg'in ayrıldığı sıralarda seslerini uluslararası platformda daha yeni yeni duyurmaya başlamışlardı. Thirsk, Randy Bradbury'in geçici basçı olarak gruba katılabileceğini söylemesiyle vokali kendi halletti. Bu sırada Theologian, ilk albümle aynı zamanda kaydedilmiş ama daha önce hiç yayınlanmamış olan Wildcard'ı birlikte çıkarma fırsatını değerlendirdi. Lindberg 1993'te gruba, içinde canlı performans klasiği City Is Burning'i de bulunduran, olgun ve farklı bi albüm olan "Unknown Road"un vokallerini kaydetmek için geri döndü. Albümün başarısı birkaç önemli plak şirketini harekete geçirdi, ama grup Epitaph'a bağlı kalmayı seçti. Gurewitz mükemmel About Time albümünün yardımcı yapımcılığını yaptı. Birçok müzik otoritesi artık Pennywise'ın devler ligine terfi ettiğini söylüyordu. Grup üyelerinin ticari başarıya zıt düşünceler içinde olması ve Thirsk'in kendini alkole kaptırması grubun beklenen büyük çıkışı hiç bir zaman yapamamasına yol açtı. Thirsk kendine çeki düzen verme girişimiyle gruptan ayrıldı ama 1996 Haziranında kendini vurarak hiç bir zaman geri dönmedi. Diğer üyeler kendi aralarında karar vererek Bradbury'i daimi üye olarak seçtiler. Full Circle ve Straight Ahead albümleri geleneksel punk değerlerine sadakat yönünden övgü ve teşekkür topladı.

Diskografi

1988/1989 Word From The Wise/ Wildcard

1991 Self-Titled

1993 Unknown Road

1995 About Time

1997 Full Circle

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.