Perşembe

Perşembe Ordu ilinin bir ilçesidir. Perşembe, Vona adı ile eski bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuştur. Uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet ’in Trabzon Rum Pontus imparatorluğunu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı imparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise İlçe olmuştur.

Perşembe Ordu ilinin bir ilçesidir. Perşembe, Vona adı ile eski bir Yunan Kolonisi olarak kurulmuştur. Uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon Pontus Rum İmparatorluğunu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise İlçe olmuştur.

Ordu-Samsun devlet karayolu üzerinde Vona tabii liman koyunda kordon tepesi eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. İl Merkezine 15 km. uzaklıktadır.

TOPOGRAFİK DURUMU : İlçe topraklarının genel görünümü engebelidir. Bu alan içerisinde Kurşunçalı 1114 m, Sakarat 735 m, Çamarası 670 m, gibi yükseltiler bulunmaktadır. İlçemiz sınırları içerisinde çayır ve mer‘a alanı yoktur. Orman ise sadece Selimiye ve Çamarası Köylerindeki Kurşunçalı mevkiinde bulunmaktadır.

İKLİMİ : Tipik Karadeniz iklimidir. Yılın bütün aylarında yağış vardır. Yıllık yağış ortalaması 1153 mm dir. Yağışlı gün sayısı 127, karla örtülü gün sayısı 11 olup, en yüksek kar kalınlığı 85 cm dir. En yüksek hava sıcaklığı 34,7 0C ve en düşük sıcaklık , -7,2 0C ve ortalama sıcaklık 13,7 0C dir.

YERLEŞİM : İlçenin alanı 224 km2 dir. İlçeye bağlı 43 köy ve 2 belde mevcuttur. Son nüfus sayımına göre nüfusu 36365 dir. İlçe merkezinde 10.800, köylerde ise 25095 kişi yaşamaktadır. Toplam 8350 çiftçi ailesi mevcuttur

ARAZİ YAPISI: İlçe toprakları genelde engebeli bir yapıya sahiptir. Toprak derinliği 25cm – 1m arasında değişmektedir. Arazinin eğimli olması fındıktan başka ürünler yetiştirmeyi sınırlamaktadır. Nispeten düz alanlarda mısır yetiştiriciliği ile küçük alanlarda sebze tarımı yapılmaktadır.

Perşembe kıyılarında, çoğu sualtı Zostera ( denizotu ) çayırlarından beslenen dikenli Kalkan, Çaça Balığı, Kaya Balığı, Vatoz, Has Kefal ve Mezgitler yaşar. Açık sularda, Yunus ve Domuz Balığı kolonileri arasında iki tür Karadeniz'i dolaşan yavaş daire biçiminde bir göç yolu izler, neredeyse tarifeli gemi gibi düzenli bir biçimde yol alırlar. Bunlardan biri uskumru ailesinden olan Palamut'tur. Diğeri Hamsi ; Karadeniz ançuezi dir. Soyunu sürdürüp bugüne kadar kalabilen Hamsi sürüleri Temmuz veya Ağustos ta Odessa Körfezin'de yumurtlar ve saat yönünde tersine olan göçlerine Ağustosun son haftası ve Eylül başlarında devam ederler. Günde 20 km. Kadar yol kat ederek, bu gün bile her birinin ağırlığı 20.000 tona ulaşan sürülerle

Tuna deltasını geçer, Romanya ve Bulgaristan açılarından Doğuya yönelir ve Anadolu kıyılarına ulaşır. Kasım başlarında sürü daha da irileşerek Perşembe sularına girer. Artık sofralarımızdadır Hamsi. Bunun dışında tüm Türkiye'de yılın 12 ayı 365 gün her daim balık bulunan ve tutulabilen tek yer Karadeniz'in Perşembe kıyılarıdır.

Haritası

Perşembe koordinatları: 41.067200, 37.770700

Diğer anlamları

Perşembe

Türkçe Perşembe kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Perşembe] n. Thursday

Perşembe

haftanın beşinci günü, çarşamba ile cuma arası olan gün. Dilimize Farsça Penç-şanbe'den geçmiştir. Penç, 5 demektir. (Pençeden gelir). Şanbe de Cumartesi demektir. Yani Penç Şanbe Perşembe; Cumartesi'den sonraki 5. gündür.

Perşembe

Türkçe Perşembe kelimesinin Fransızca karşılığı.
jeudi [le]

Perşembe

Türkçe Perşembe kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Donnerstag

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.