Perth, Avustralya`da, Batı Avustralya eyaletinin başkenti. Avustralya`nın dördüncü büyük kenti ve Batı Avustralya nüfusunun dörtte üçünün toplandığı bir metropoliten bölgenin merkezidir.

Perth

Perth, Avustralya`da, Batı Avustralya eyaletinin başkenti. Avustralya`nın dördüncü büyük kenti ve Batı Avustralya nüfusunun dörtte üçünün toplandığı bir metropoliten bölgenin merkezidir. Batı Avustralya eyaletinin merkezi, Swan River’in halici kıyısında; 431 000 nüf. Şehir 1829′da. kurulan bir askeri karakol çevresinde gelişti. Başlangıçta, Doğu Avustralya’nın kalabalık bölgelerine binlerce kilometre uzakta olduğu için çok sıkıntı çeken şehir, XIX. yy .da altın bulunması ve Swanland’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi sayesinde genişledi. Bugün Swan ırmağı boyunca uzanan parklarıyle güzel bir şehirdir. Ticaret gelişmiştir, ama sanayi özellikle Perth’in 20 km batısındaki Fremantle limanı yakınında toplanmıştır.

Tarih19. yy`ın başlarında, Fransa ve ABD`nin Avustralya`nın batı kıyısını ele geçirmesinden çekinen İngiltere bölgedeki yerleşim alanını genişleterek bütün kıtaya egemen olmaya karar verdi.1827`de Kaptan James Stirling bir yerleşme yeri seçmek üzere bölgeye geldi. 1829`da yörede bir İngiliz kolonisi kuruldu ve sömürgelerden sorumlu bakan Sir Geoege Murray`in İskoçya`da doğduğu yerin adı verildi. 1856`da kent statüsü alan Perth, yörede altın bulunması (1890), Fremantle limanının açılması (1901) ve kıtayı baştan başa geçen demiryolunun hizmete girmesiyle (1917) hızla gelişti.

EkonomiGünümüzde Perth doğal kaynak rezervlerine yakınlığı sebebiyle (altın, demir, nikel, aluminyum, manganez, kömür, elmas, petrol ve doğalgaz) dünyaca ünlü pek çok madencilik ve mühendislik şirketinin ofisinin bulunduğu ve yoğunlaşmış ağır sanayileriyle önemli bir imalat merkezidir.

1962`de Uluslar Topluluğu ve İmparatorluk Oyunları`nın düzenlendiği Perth`de Batı Avustralya Üniversitesi ve Murdoch Üniversitesi bulunur. Nüfus; 1,507,900 (2006)

Perth (Büyük Britanya)

Büyük Britanya’da şehir, İskoçya’da, Perthshire’ın idare merkezi, Tay kıyısında, Dundee’nin yukarısında; 41 200 nüf. Saint John kilisesinde XV. yy.dan kalma bölümler. Eski evler. Sanat ve arkeoloji müzesi.

— Tar. Şehrin küçük bir roma ordugahı (Victoria) çevresinde geliştiği sanılır. Aziz Columba zamanında hıristiyanlaştırılan şehirde, Aziz John’a adanan bir kilise kuruldu (XVII. yy.a kadar Perth’in yanı sıra kullanılan Saint John adı bu kiliseden gelir). Aslan William’ın 1210′da bir kraliyet kasabası haline getirdiği Perth, monarşinin başlıca merkezi olarak Scone’un yerini aldı. Ama James I’in 1437′de burada öldürülmesi, başkentin 1482′de Edinburgh’a nakledilmesine yol açtı.

İlgili konuları ara

Yanıtlar