Perugia

Perugia, İtalya’da şehir, Umbria’da, il idare merkezi, Tiber ırmağıyle Trasimeno gölü yakınındaki sivri bir kaya üzerinde; 114 800 nüf. 1307′de kurulan Perugia üniversitesi, yaz aylarında yabancılara özel bir eğitim ya­par.

Perugia

Perugia (okunuşu: ``Peruca``), İtalya`nın Umbria eyaletinin başşehridir. İtalya’da şehir, Umbria’da, il idare merkezi, Tiber ırmağıyle Trasimeno gölü yakınındaki sivri bir kaya üzerinde; 114 800 nüf. 1307′de kurulan Perugia üniversitesi, yaz aylarında yabancılara özel bir eğitim ya­par. Makine ve dokuma sanayii. İlaç fab­rikaları. Şehirde ilgi çekici anıtlar vardır: etrüsk ve romalılardan kalma yıkıntılar (sur­lar, Augustus anıtı, mezarlar), saraylar (Collegio del Cambio ve XV. yy.dan kalma eski üniversite; XIII.-XV. yy.dan kalma belediye sarayı), gotik üslubunda katedral, San Bernardino lisesi, San Domenico (1305, 1632′de yeniden inşa edildi), San Pietro (kısmen X. yy.dan) ve Santa Agata (XIV. yy.) kiliseleri v.b. Etrüsk ve Roma müze­si. —Perugia ili, 570 100 nüf. Bu dağlık il, Orta Apennin dağları üzerinde uzanır ve ekonomisi tarıma (tahıl, bağcılık, hayvan­cılık) dayanır.

— Tar. Umbria sınırlarında, Tiber’in sağ kıyısındaki bir tepenin üzerinde Etrüskler tarafından kurulan şehir M.ö. 310′da ve 295′te savaşı kazanmak üzere olan Roma’­ya karşı Samnium’lularla ittifak yaptı. M. ö. 41′de (Perugia savaşı) Octavius, Antonius’u burada kuşattı ve şehir yıkıldı. Municipium, Trebonianus Gallus zamanında koloni, sonra site (colonia Vibia Augusta) haline getirilen şehir, imparatorluk döne­minde zenginleşti; fakat Totila tarafından ikinci defa yıkıldı (M.S. 548). XI. yy.da komün haline getirildi. 1534′te Papalığın hakimiyetini kabul etti. 1798-1799 Arası Trasimeno idare bölgesinin merkezi olan Perugia’da XV. yy.da önemli bir resim okulu kuruldu (Caporali, Bonfigli, Perugino, Pinturicchio).

1308 yılında kurulan Üniversite (Universití  per stranieri), İtalya`nın yabancılar için en büyük üniversitesidir ve dünyanın her yanından öğrencileri misafir eder.

Yaklaşık 450 m. yüksekliğinde tepenin eteklerinde gelişen yeni şehirden, tepede kurulu olan şehrin merkezine (it: ``centro``) yürüyen merdivenler aracılığıyla zahmetsizce ulaşmak mümkündür.

Perugia

İtalyanca Perugia kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Perugia, ancient Perusia probably founded by the Umbri, province and capital of Umbria, birthplace of the great Renaissance painter Perugino

İlgili konuları ara

Yanıtlar