pestil

(Gürcüce: Churchkhela, churchkhella (ჩურჩხელა)), (Rusça: чурчхела) Orcik adı ilede bilinir.

PESTIL (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . İnce yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi
3. bastık
4. 2 . sıfat Çok yorgun
5. güçsüz
6. 3 . sıfat
7. argo Hasta.
8. 4 . madencilik Tavan ile kömür damarı arasında yer alan ince
yumuşak killi tabaka.
PESTIL (türkçe) anlamı
9. çok yorgun
10. güçsüz.hasta.ince yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi.
PESTIL (türkçe) ingilizcesi
1. n. dried fruit pulp,
PESTIL (türkçe) fransızcası
1. pâte de fruits
PESTIL (türkçe) almancası
1. dünne Fladen aus Frucht

Pestil hakkında detaylı bilgi

Pestil i. ince yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi: Pestil miydi tatlı? Hay Allah cezanı versin, dilimin tersi döndü: Tatlı mıydı pestili (B. Felek). Karşımızda erik pestili yeseler böyle olmaz (Kemal Tahir). — Argo. Hasta. Sarhoş. — ÇEŞ. DEY. Pestil atmak. Argo. Yalan söylemek. Pestilini çıkarmak, çok yor­mak. Çok dövmek. Meyveler ezilerek pes­til tahtalarına veya pestil bezlerine in­ce bir yüzey halinde serilir ve güneşte ku­rutulur. Erik ve zerdali pestilleri üzüm ve dut pestillerinden daha kalın olur. Çünkü bunlara pekmez toprağı konmaz. Bunla­rın tadı da daha mayhoştur. Bazı illerde meyve ezmeleri koyuca pişirilir (bulamaç), kıvama gelince içine, döğme (kabuğu alın­mış buğday kırması) veya bulgur katılır. Sonra kurutulur ve baklava dilimleri gibi kesilir. Pestilin bu şekline kesme, kestirme veya köftür denir. Erik pestili ise, pekmez yapılırken, geriye kalan haşlanmış eriklerin bir kevgirden geçirilmesi ve yayılarak kurutulmasıyle elde edilir. Pestil kullanılacağı zaman yıkanır, küçük parçalara ayrılıp ılık suda bekletilir. Ezi­lerek hoşafı yapılır veya ezilmeden yenir. (M)

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki pestil maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fare

Her türlü hayvansal ve bitkisel maddeleri yerler.Pek az su içerler. Su ihtiyaçlarını besinlerden sağlarlar.Yediklerinden fazlasını kemirerek ziyan ederler.Avurtlarında tahıl biriktiren, kış uykusuna yatan veya göç edenleri vardır.Koku alma ve işitme duyuları hassastır. Çoğu ...

Pest

Pest, Adrian Josey (DJ-vokal), Benjamin Mallott (DJ-keys), Thomas Marriott (trombon), Wayne Urquhart (çello), Matt Chandler (gitarlar)'dan oluşan İngiliz grup. 2002'de Londra'da kuruldu.

Gümüşhane

GümüşhaneDoğu Karadeniz bölgesinde yer alan il. Bir bölümü Doğu Anadolu’da yer alır. 38°49’ ve 40°45’ doğu boylamları ile 39°50’ ve 40°51’ kuzey enlemleri arasında yer alan Gümüşhâne, doğuda Bayburt, kuzeyde Trabzon, kuzeybatı ve batıda Giresun, güneyde ise ...

Atmosfer

Yerçekimi sayesinde tutulan atmosfer, büyük ölçüde gezegenin iç katmanlarından kaynaklanan gazların yanardağ etkinliği ile yüzeye çıkması sonucu oluşmakla birlikte, gezegenin tarihi boyunca dünya dışı kaynaklardan da beslenmiş ve etkilenmiştir.

Erik

Alm. Pflavme (f), Fr. Prunier (m), İng. Plum. Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Anadolu’nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu’nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hâriç, memleketin her tarafından yetişir.

Meyve

Meyve Çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organ. Olgunlaşma esnasında çiçeğin ovaryumundan başka, diğer kısımları genellikle dökülür ve ovaryum olgunlaşarak meyveyi teşkil eder. Ovaryumu ...

Çüngüş

Çüngüş, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir. Diyarbakır'ın Kuzey Batısında yer alan Çüngüş'ün yüzölçümü 489 km² olup denizden yüksekliği ise 1049 metredir.

Zile

Zile, Orta Karadeniz Bölgesi'nde Tokat il merkezine 70 km. uzaklıkta olup, Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden birisidir. M.Ö. 50 yıllarında yaşayan ve coğrafyanın piri sayılan Amasya'lı Strabon, bu şehrin Ninova Melikesi meşhur Semiramis tarafından M.Ö. 1600 yıllarında ...