pestil

(Gürcüce: Churchkhela, churchkhella (ჩურჩხელა)), (Rusça: чурчхела) Orcik adı ilede bilinir.

PESTIL (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . İnce yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi
3. bastık
4. 2 . sıfat Çok yorgun
5. güçsüz
6. 3 . sıfat
7. argo Hasta.
8. 4 . madencilik Tavan ile kömür damarı arasında yer alan ince
yumuşak killi tabaka.
PESTIL (türkçe) anlamı
9. çok yorgun
10. güçsüz.hasta.ince yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi.
PESTIL (türkçe) ingilizcesi
1. n. dried fruit pulp,
PESTIL (türkçe) fransızcası
1. pâte de fruits
PESTIL (türkçe) almancası
1. dünne Fladen aus Frucht

Pestil hakkında bilgiler

Pestil i. ince yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi: Pestil miydi tatlı? Hay Allah cezanı versin, dilimin tersi döndü: Tatlı mıydı pestili (B. Felek). Karşımızda erik pestili yeseler böyle olmaz (Kemal Tahir). — Argo. Hasta. Sarhoş. — ÇEŞ. DEY. Pestil atmak. Argo. Yalan söylemek. Pestilini çıkarmak, çok yor­mak. Çok dövmek. Meyveler ezilerek pes­til tahtalarına veya pestil bezlerine in­ce bir yüzey halinde serilir ve güneşte ku­rutulur. Erik ve zerdali pestilleri üzüm ve dut pestillerinden daha kalın olur. Çünkü bunlara pekmez toprağı konmaz. Bunla­rın tadı da daha mayhoştur. Bazı illerde meyve ezmeleri koyuca pişirilir (bulamaç), kıvama gelince içine, döğme (kabuğu alın­mış buğday kırması) veya bulgur katılır. Sonra kurutulur ve baklava dilimleri gibi kesilir. Pestilin bu şekline kesme, kestirme veya köftür denir. Erik pestili ise, pekmez yapılırken, geriye kalan haşlanmış eriklerin bir kevgirden geçirilmesi ve yayılarak kurutulmasıyle elde edilir. Pestil kullanılacağı zaman yıkanır, küçük parçalara ayrılıp ılık suda bekletilir. Ezi­lerek hoşafı yapılır veya ezilmeden yenir. (M)

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki pestil maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fare

Her türlü hayvansal ve bitkisel maddeleri yerler.Pek az su içerler. Su ihtiyaçlarını besinlerden sağlarlar.Yediklerinden fazlasını kemirerek ziyan ederler.Avurtlarında tahıl biriktiren, kış uykusuna yatan veya göç edenleri vardır.Koku alma ve işitme duyuları hassastır. Çoğu ...

Pest

Pest, Adrian Josey (DJ-vokal), Benjamin Mallott (DJ-keys), Thomas Marriott (trombon), Wayne Urquhart (çello), Matt Chandler (gitarlar)'dan oluşan İngiliz grup. 2002'de Londra'da kuruldu.