Peter Alexeyevich Kropotkin

Kısaca: Pyotr Alekseyeviç Kropotkin (1842 - 1921) Rus yazar, anarşizm kuramcısı. Anarşist komünizm ile adı birlikte anılmaktadır. ...devamı ☟

Peter Alexeyevich Kropotkin
Peter Alexeyevich Kropotkin

Pyotr Alekseyeviç Kropotkin (1842 - 1921) Rus yazar, anarşizm kuramcısı. Anarşist komünizm ile adı birlikte anılmaktadır.

Hayatı

9 Aralık 1842`da Moskova`da doğdu. Babası Prens Aleksei Kropotkin; annesi ise Yekaterina Nikolaevna`dır. 1846 anneleri veremden ölünce, Peter ve kardeşleri daha katı olan babaları tarafından büyütülür.

Kropotkin Ağustos 1857`de onbeş yaşındayken St. Petersburg`daki Pages Taburuna katılır. Bu taburda çoğunluğu soylu sınıfından 150 genç eğitim görmektedir. Kropotkin sınıf arkadaşları ile ilişkilerini geliştirmekte zorlanır; taburdan ayrıldığı 1862`ye kadar zamanının büyük bir bölümünü kitap okumaya, mektup yazmaya ve dergi çıkarmaya ayırır.

Pages Taburu mezunlarının Rus ordusunda istedikleri yerde göreve gitme hakları bulunmaktaydı. 1862`de mezun olan Kropotkin ise Sibirya`yı tercih etti. Böylece on yıl sürecek bir gezginlik dönemi başlamış oldu. Sibirya`da aldığı görevler Kropotkin`de hükümete karşı bir hayalkırıklığı oluşmasına neden oldu.

1864`de işinden istifa etmeyi düşündüğü bir sırada, kendisine Mançurya`nın coğrafik araştırmasına katılması teklif edildi. Teklifi kabul eden Kropotkin 1865 yılında kendisini tamamen bu coğrafi araştırmaya adadı.

Kropotkin 1867 Nisan`da nihayet ordudan ayrıldı; ve Irkutsk`u terk ederek St. Petersburg`a döndü. Burada Merkezi İstatistik Komitesi`nde çalışmaya başladı. Bir taraftan da Coğrafya Topluluğu için yaptığı çalışmalara devam ediyordu. Üniversiteye kayıt yaptırdı, ama mali sorunlar yüzünden mezun olamadı. 1868-1870 yıllarında zamanını tamamiyle coğrafya çalışmalarına ayırdı.

1871 Sonbaharında babası ölür. Aynı yıl Kropotkin kamu görevlerinden ayrılır. İmparatorluk Coğrafya Topluluğu ona sekreterlik görevi teklif eder. Bu onun yaşındaki birisi için büyük bir onur sayılan bir görevdir; ancak Kropotkin orada yapacağı kariyeri boşa geçirilmiş olarak değerlendirerek, teklifi reddeder.

Anarşizmle tanışma

1871 Paris Komünü`nün etkisi ile işçi hareketlerine olan ilgisi artar; işçi hareketleri hakkında daha çok şey öğrenmek için yurtdışına seyahat etmeye karar verir. 1872 Şubat`ta Rusya`dan ayrılarak İsviçre`ye hareket eder. Zürih`e varır varmaz hemen Enternasyonal`in yerel şubesine üye olur. Ancak bir süre sonra daha radikal olan Jura Federasyonu`nun Neuchatel`deki merkezini ziyaret eder. Buradaki izlenimleriyle anarşizmi benimser.

Kropotkin 1872 Mayıs`ta Rusya`ya döner; nihilistlerin liderliğindeki Chaikovski Çevresi içinde devrimci görüşlerin yayılmasında önemli bir rol üstlenir.

1873 yılında Peter Kropotkin tutuklanarak hapse atılır; 1876`da İngiltere`ye kaçar. Burada kısa bir süre kaldıktan sonra İsviçre`ye giderek Jura Federasyonuna katılır. 1877`de Paris`e gider; burada sosyalist hareketin başlatılmasına katkıda bulunur. 1878`de İsviçre`ye döner; Jura federasyonunun devrimci gazetesi Le Rí©voltí©`ye yazılar yazar.

1881`de, Çar II. Alexander`ın suikaste uğramasından kısa bir süre sonra Kropotkin İsviçre`den sınırdışı edilir. Thonon (Savoy)`da kısa bir süre kaldıktan sonra Londra`ya gider. Burada bir yıl kadar kaldıktan sonra 1882`nin sonlarına doğru tekrar Thonon`a döner. Burada Fransız hükümeti tarafından tutuklanır. Lyon`da yapılan duruşmada Enternasyonal üyesi olduğu gerekçesiyle beş yıl hapis cezasına çarptırılır. 1886`da serbest bırakılınca Londra`ya yerleşir. Aynı yıl Sibirya`ya sürgün edilen kardeşi Alexander intihar eder.

1890larda zamanının çoğunu yazmakla geçirir; kitaplarında anarşist-komünizmi teorisini geliştirmeye çalışır. 1897`de Kanada ve ABD`yi ziyaret eder. Amerikan dergisi ``Atlantic Monthly`` anılarını basmayı kabul eder.

1901-1909 yılları arasında daha çok Rusça yazılar yazar. 1905 devriminin başarısızlığa düşmesi hayal kırıklığına uğramasına yol açar.

Savaş ve Devrim

1909`de İsviçre`ye döner; Lena altın madenlerinde 270 işçinin katledilmesi olayının gündeme getirilmesi için çalışır. Ancak bu çabaları Birinci Dünya Savaşı ile kesintiye uğrar.

Birinci Dünya Savaşı sırasında açıkça Almanya`ya karşı tavır alır. Bu tavrı birçok kişi tarafında sert şekilde eleştirilir; Errico Malatesta gibi pek çok anarşist bu dönemde Kropotkin`den uzaklaşır.

1917`de Petrograd`a gider; burada Kerensky hükümetine yardımlarda bulunur. Ancak Bolşeviklerin iktidara gelmesiyle bu çabaları da sona erer.

Peter Kropotkin 8 Şubat 1921`de öldü. Lenin`in kişisel izni ile Novodevichy mezarlığında anarşistler tarafından büyük bir cenaze töreni düzenlendi. Bu anarşistlerin kitlesel olarak Rusya`daki son bir araya gelişi oldu.

Çalışmaları

KitaplarMakalelerBroşürler= Ayrıca bakınız =

Kaynakça

  • http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/kropotkin/chronology.html Chronology of Peter Kropotkin`s Life]
  • Türkçe kaynak

Dış bağlantıKaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1842 1846 1857 1862 1864 1865 1867 1868 1870 1871

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.