Peter Jackson

1961 yılında Yeni Zelanda’nın küçük bir sahil kasabasında dünyaya gelen Peter Jackson’ın eline kamerayı alıp çekim yapmaya başlaması çocukluk yıllarına denk düşer. Henüz 8 yaşındayken, ailesinin satın aldığı kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte ilk filmlerini çekmeye başlamıştı.

1961 yılında Yeni Zelanda’nın küçük bir sahil kasabasında dünyaya gelen Peter Jackson’ın eline kamerayı alıp çekim yapmaya başlaması çocukluk yıllarına denk düşer. Henüz 8 yaşındayken, ailesinin satın aldığı kameraya el koyarak arkadaşlarıyla birlikte ilk filmlerini çekmeye başlamıştı.

Çoğunluğunu kısa filmlerin oluşturduğu bu ilk çalışmalar Jackson’u ileride ünlü edecek tarzı hakkında ipuçları sunmaktaydı: Çok ucuza mal edilmiş etkileyici özel efektler. Örneğin ilk gençlik yıllarında yaptığı “ World War Two ”da, üzerine delikler açtığı selüloza gerçek bir tabanca görüntüsü vermişti.

Jackson film çekme konusundaki ilk ciddi adımını, amatör filmleri ve çocuk filmlerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yerel bir yarışmaya katılarak yaptı. Bu filmde de Ray Harryhausen stilindeki bir şehri yerle eden canavarı kendi imkanlarıyla yaramıştı. Ne yazık ki, yarışmada başarılı olamadı.

22 yaşına geldiğinde, yaşamını değiştirecek bir film serüveninin içinde buldu kendisini. “ Bad Taste ” ( 1987 ) isimli bu film de, Jackson’un diğer filmleri gibi amatör ruhla çekilmiş düşük bütçeli bir filmdi. Jackson’un arkadaşları ve yöreden insanların rol aldığı filmin hemen herşeyini Jackson kendisi üstlenmişti: Filmin hem yönetmenliğini, hem de yapımcılığını üstlenmiş, ayrıca birkaç karakteri de kendisi canlandırmıştı.

Çekimlerin hepsi 250 dolarlık elden düşme bir el kamerasında gerçekleştirildi. Filmi tamamlamak, Jackson ve arkadaşlarının tam dört yılını aldı. Arkadaşlar arasında bir şakayla başlayan film, ileride bir kült-klasiği haline gelecekti.

Jackson’un film endüstrisinde çalışan bir arkadaşı, filmin ticari boyutuna dikkat çekerek onun Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi için Jackson’u ikna etti. Film Cannes’da pek çok olumlu eleştiri ve birkaç da ödül aldı. Kısa zamanda da, tuhaf mizah anlayışı ve özel efektleriyle bir hit haline geldi.

“ Bad Taste ”in sağladığı başarı, Peter Jackson’un sinema dünyasında tanınmasını sağlayarak yolunu açtı. Daha önce yerel bir fotoğrafçı dükkanında çalışan Jackson, bu işini bırakarak kendini tamamıyla sinemaya verdi.

1989 yılında komedi/müzikal türünde bir çalışma olan “ Meet the Feebles ”a imza attıktan sonra, 1992 yılında çektiği ilk profesyonel filmi “ Braindead ” ile korku filmleri alanına adım attı.

1994 yılında “ Jack Brown Genious ”un senaryosunu Tony Hills ile birlikte yazan yönetmen, aynı yıl, bir ulusu dehşete düşüren bir cinayeti konu alan “ Heavenly Creatures ” filmini hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendi.

1996’da Costa Botes ile birlikte yazıp yönettikleri komedi filmi “ Forgotten Silver ”ın yanı sıra, Michael J. Fox’un başrolde yer aldığı korku/komedi filmi “ The Frighteners ”a da imza attı.

Yönetmen, bu filmlerin ardından uzunca bir süre sessiz kaldı. Bu sessizliğin ardında çok kapsamlı bir çalışma vardı. Tolkien’in dünyaca ünlü romanı “ Yüzüklerin Efendisi ”nin beyaz perdeye aktarılması görevini üstlenen Jackson, üçlemenin ilk filmi “ Yüzük Kardeşliği ”nde sadece yönetmen olarak yer alırken, ikinci ve üçüncü filmin senaryo yazımında da rol aldı. Üç bölümü aynı anda çekilen filmin ilk bölümü, 2001 yılının sonunda, ikincisi 2002, üçüncüsü de 2003 yılı sonunda gösterime girecek...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Peter Jackson ilgili konular

 • Jackson

  Joseph Jackson - Michael Jackson'ın babası
 • Bad taste

  ''Bad Taste'' (Kötü Tat), Peter Jackson tarafından yönetilen 1987 yapımı kült aksiyon/bilim-kurgu filmidir. Jackson'ın ilk filmi olan ''Bad Ta
 • Dangerous (albüm)

  Amerikalı şarkıcı Michael Jackson`ın 1991 yılında hazırladığı albüm.
 • Joseph Jackson

  Joseph Walter Jackson (26 Temmuz 1929, Fountain Hill), ABD'li müzisyen. Janet Jackson ve Michael Jackson da dahil olmak üzere 9 çocuğu vardır.
 • Katherine Jackson

  Katherine Jackson (d. 4 Mayıs 1930) Alabama doğumlu ABD'li bir Jackson ailesi üyesidir. İçinde Michael Jackson ve Janet Jackson gibi yıldızlar
 • Meet the Feebles

  ''Meet The Feebles'', Peter Jackson tarafından yönetilen kara komedi filmidir. Filmdeki Jim Henson-vari kuklalar, onun onun kuklalarının tam tersi
 • The Jackson 5

  Jackson 5, (ayrıca The Jackson Five veya Jackson 5ive yazıldığından), Daha sonra, The Jacksons olarak bilinen, (veya sadece Jackson) Gary, Indian
 • HIStory: Past, Present and Future, Book I

  HIStory: Past, Present and Future, Book I" veya kısa adıyla "HIStory", pop müzik sanatçısı Michael Jackson tarafından 16 Haziran 1995 tarihinde
 • Boogie (Jackson 5 Albüm)

  ''Boogie'' -Amerikan grubu The Jacksons tarafından daha önce yayımlanan ve yayınlanmamış parçalarını hem de bir derleme albüm. Jacksons Stü
 • Man in the Mirror: The Michael Jackson Story

  Man in the Mirror: The Michael Jackson Story, 2004 yılında VH1 için hazırlanan bir Michael Jackson biyografik filmi. Flex Alexander'ın Michael Ja
Peter Jackson
Peter Jackson