Petra

Petra, ar. El Betra. Esk. coğ. Arabis­tan’da şehir, Kızıldeniz ile Lût gölü ara­sında, M.ö. VI. – II. yy. arası Nebatî­lerin başkentiydi. Şehir Arabistan’dan ve Akabe körfezi kıyısındaki Elat limanından Filistin, Fenike ve Suriye’ye giden kervan yolları üzerinde bulunduğu için zenginleş­ti.

Petra Ürdün`nün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler`e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüştür. M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından kent tekrar bulunmuştur.

Kızıldeniz ile Lut gölü ara­sında, M.ö. VI. – II. yy. arası Nebati­lerin başkentiydi. Şehir Arabistan’dan ve Akabe körfezi kıyısındaki Elat limanından Filistin, Fenike ve Suriye’ye giden kervan yolları üzerinde bulunduğu için zenginleş­ti. Trajanus devrinde Romalılar tarafından ilhak edildi ve eyalet haline getirildi (M.ö. 106). Bu tarihten sonra şehre uğramadan geçen bir karayolu yapılınca Petra ticaret merkezi olmaktan çıkarak gerilemeğe baş­ladı. XIX. yy.da kazılar yapıldı, şehrin ye­rinde sadece kayaya oyulmuş, cephesi sü­tunlar, yuvalar, heykellerle süslü zengin me­zarlar ortaya çıkarıldı. Bunlardan biri olan «Hazne», cephesi iki katlı ve çift alınlıklı bir mezar anıtıdır, üst kısmı silindir bi­çimli bir kubbeyle kesilmiştir; bu kubbe içinde eskiden Jbir heykel bulunduğu sanı­lır. Büyük bir orta oda ve iki yan odayı kapsayan bu anıtın önünde korinthos baş­lıklı 6 sütun vardır. Şehirde ayrıca büyük bir roma tiyatrosu, bir yüksek yer ve bir açıkhava tapınağı; Kenan etkisindeki tapı­nakta tanrılara kurban edilen insanların kesildiği bir taş, sunak masaları ve girişin iki yanında dikili taşlar vardı.

Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. el-Khazna ve Roma döneminde yapılan anfitiyatro en bilinen yapılardır.

6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine dahil edilmiştir. Peru`da yer alan Machu Picchu ile kardeş şehirdir.

Haritası

Petra koordinatları: 39.609105, 3.112162

Diğer anlamları

Petra

İngilizce Petra kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Petra, ciudad antigua que sus edificios fueron excavados dentro de las rocas, situada al sur de Jordania

Petra

İngilizce Petra kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Pétra, site antique près de l'actuel al-Batra (Jordanie), ancienne capitale des Nabatéens

Petra

İngilizce Petra kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Petra, antike Stadt in Süden von Jordanien; weiblicher Vorname

Petra

İngilizce Petra kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Petra, antica città nabatea scolpita nella roccia nel sud della attuale Giordania; nome proprio femminile tedesco

Petra

İngilizce Petra kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Petra, cidade antiga cujos edifícios foram esculpidos em pedra localizada no sul da Jordânia; nome próprio feminino (Alemão)

Petra

n. ancient city in southern Jordan whose buildings are carved out of stone; female first name (German) n. Petra, female first name (German); The Red Rock, ancient city of the Nabataeans which is located in southern Jordan and is a popular tourist spot n. Petra, ancient city of the Nabataeans which is located in southern Jordan and is a popular tourist spot, The Red Rock

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Petra
Petra