peygamberdevesi

Familyası: Peygamberdevesigiller (Mantidae) Yaşadığı yerler: Sıcak ve tropikal ülkelerde. Yurdumuzda da vardır. Özellikleri: İnce uzun vücutlu, yeşil veya kahverenkli avcı bir böcek. Çakı gibi bükülebilen ön ayaklarıyla sinek, kelebek ve diğer böcekleri avlar. Ömrü: Üç-dört ay. Çeşitleri: Familyanın 1800 kadar türü vardır.

PEYGAMBERDEVESI (türkçe) anlamı
1. Sıcak ve ılıman ülkelerde yaşayan
2. genellikle yeşil renkte ve ortalama 5 cm boyunda
3. düz kanatlı
çok obur böcek (Mantis religiosa).
PEYGAMBERDEVESI (türkçe) anlamı
4. sıcak ve ılıman ülkelerde yaşayan
5. genellikle yeşil renkte ve ortalama 5 cm. boyunda
6. düzkanatlı
7. çok obur böcek (mantis religiosa).
PEYGAMBERDEVESI (türkçe) ingilizcesi
1. praying mantis,
PEYGAMBERDEVESI (türkçe) fransızcası
1. mantemreligieuse

Peygamberdevesi hakkında bilgiler

Peygamberdevesi, avını pusuya yatıp yakalayan etçil böcek, (ilmi adı mautis. Dictyoptera takımından mantidae familyasının örnek tipi.) Peygamberdevesi, yeşil veya sarımtıak uzun gövdeli, çok oynak başlı, iri gözlü bir böcektir; yapraklar arasında bir yaprak gibi durarak avını gözetler, kendini hiç belli etmez. Yakalayıcı bacaklarının üst ve alt bacak kısmiyle sinekleri yakalayarak bulunduğu yerde hiç kıpırdamadan, yavaş yavaş yer. Peygamberdevesi meskun ve gü­neşli yerleri sever. Toplu olarak bir yere kapatılırsa, birbirini yer. Serbest halde bi­le bazen dişisi, çiftleştikten sonra erkeğini yer.

Familyası: Peygamberdevesigiller (Mantidae) Yaşadığı yerler: Sıcak ve tropikal ülkelerde. Yurdumuzda da vardır. Özellikleri: İnce uzun vücutlu, yeşil veya kahverenkli avcı bir böcek. Çakı gibi bükülebilen ön ayaklarıyla sinek, kelebek ve diğer böcekleri avlar. Ömrü: Üç-dört ay. Çeşitleri: Familyanın 1800 kadar türü vardır.

Peygamberdevesigiller familyasından, sıcak ve ılık bölgelerde, özellikle çalılık yerlerde çok rastlanan oynak başlı, iri gözlü, avcı bir böcek. 5-7 cm boyunda, yeşil veya kahverenkli vücutludur. Yaprak ve dallar arasına gizlenerek böceklere pusu kurar. Ön ayaklarını dua eder gibi kaldırarak hareketsiz durduğundan “dua eden böcek” olarak da bilinir. Göğsünün ön parçası boyun gibi ileri uzamış olup üçgen başını her tarafa çevirebilir. Yanlarda iri petek ve alnındaki üç adet basit (osel) gözlerle çevresinde uçuşan böcekleri, başını çevirerek takip eder. Kamufle olduğu dal veya yeşil yaprakta hareketsizce durarak yakınına bir böceğin konmasını bekler. Av kendisine yakın bir mesafeye geldiği an, ön bacaklarını hızla ileri uzatarak böceği ayakları arasında sıkıştırır. Sonra tekrar dua pozisyonuna geçer. Avı bundan sonra bulunduğu yerden hiç kımıldamadan yavaş yavaş yer.

Antenleri kıl gibi ince uzundur. Ön kanatları parşömen gibi sert, arka kanatları zar şeklindedir. Kanatsız veya yarı kanatlı türleri de vardır. Alt kanatlar yelpaze gibi katlanarak üst kanatların altında gizlenir. Ancak ikinci ve üçüncü çift bacaklar yürümede, ön bacaklar ise avlanmada kullanılır. İç kısımları avı yakalamaya yarayan kuvvetli dişlerle bezenmiştir. Ağız parçaları kesici çiğneyici tipte olup, kuvvetli ve gelişmiştir.

Peygamberdevesi dua eder gibi göründüğü zaman aslında avlanmaktadır. Doymak bilmeyen bir iştahı vardır. Başlıca gıdası böcekler olmakla beraber, kendisini yemeyen herşeyi yemeye teşebbüs eder. Çekirgeler, sinekler, tırtıllar, kelebekler, eşek arıları ve hatta zehirli örümcekler en çok avladığı böceklerdir. En zehirli bir böceği yemekten çekinmez. Bir arada oldukları taktirde birbirlerini de yerler. Afrika, Asya ve Kuzey Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaşayan peygamberdeveleri, Kuzey Amerika’da sonradan üretilmiştir. Erkekler dişilerden küçüktür. Üreme zamanlarında erkek kaçamadığı taktirde dişiye yem olur. Amerika kıtasında bazı iri türler küçük memeli ve sürüngenlere saldırmaktan çekinmezler. Bir defasında iki küçük kurbağayı yedikten sonra, kendisinden üç defa daha büyük olan bir kertenkeleyi yemeye başlayan bir peygamberdevesi görülmüştür.

Bütün vahşiliğine rağmen peygamber devesi, bahçıvan ve çiftçilere zarar veren böcekleri tükettiği için faydalıdır. Bazı çiftçiler üretmek için arazilerine peygamberdevesinin yumurta keselerini koyarlar. Bu obur hayvan, besin bulunmadığı zamanlarda kendi ayaklarından birini bile kemirmekten çekinmez. Anten veya ayaklarından biri koptuğu zaman, kısa bir sürede yerine yenisi uzar. Kavga sırasında başı kopan peygamber devesinin, birkaç saat sonra yeniden kalkarak, yürüdüğü ve kanatlarını açarak uçmağa teşebbüs ettiği görülmüştür. Başedemediği yegane düşmanı minik karıncalardır. Bazan karıncalar sürü halinde yavru peygamberdevelerine saldırarak yumuşak vücutlarını parçalarlar.

Peygamberdevelerinin ömrü en çok bir mevsimdir. Yaz sonlarında birden bire ortaya çıkar, sonbahar sonlarında da yumurtladıktan sonra ölürler. Çiftleşme sonunda genellikle erkek dişiye yem olur. Dişi yumurtalarını paketler halinde köpük bir kapsül içinde ağaç, çalı dallarına yapıştırır. Köpüklü madde sonra sertleşir. Ceviz büyüklüğünü bulan bu kümeden 125-350 kadar yavru çıkar. Kanatsız doğan yavrular, birkaç deri değişiminden sonra erginlere benzerler. Yavrular anne ve babalarını hiç görmedikleri ve onlardan birşey öğrenmedikleri halde, aynı onlar gibi avlanır ve hayatlarını sürdürürler.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Peygamberdevesi Cins Ve Türleri Listesi

Peygamberdevesi cins ve türleri listesi, Mantodea takımından böcek cins ve türlerini listeler.

Peygamberdeveleri

Peygamberdevesi, Mantodea alttakımında yer alan ve hamam böcekleriyle birlikte Dictoptera takımını oluşturan yaklaşık 1.800 böcek türünün ortak adıdır. Tropik ve sıcak bölgelerde yaşayan, başka böcekler üzerinden beslenen böcek türlerinden oluşan bir familyadır.

Phyllocrania

''Phyllocrania paradoxa'', monotipik ''Phyllocrania'' cinsinden Afrika'da yaşayan ufak bir peygamberdevesi türüdür. İngilizcede «hayalet peygamberdevesi» (''ghost mantis'') adıyla bilinir.

Tenodera Sinensis

''Tenodera sinensis'', Çin kökenli olan ve dünya çapında pet hayvanı olarak teraryumlarda bakılan bir peygamberdevesi türü. İngilizcede «Çin peygamberdevesi» (''Chinese mantis'') adıyla bilinir. Zararlı böceklerle mücadele için 1895 yılında Kuzey Amerika'ya getirilmiştir. Kuzey ...