Phnom Penh

Kısaca: Punon Pen (Khmerce: ភ្នំពេញ; official Romanization: Phnum Pénh; IPA: [pʰnum peːɲ]): Türkçe'ye "Punon Pen" olarak geçmiştir. Bu şehir Kamboçya'nın başkentidir. ...devamı ☟

Phnom Penh
Phnom Penh

Phnom Penh Haritası

Phnom Penh, Kamboçya'nin başkenti ve Kandal ilinin idare mer­kezi. Dört-Kol yakınında, Tonle-Sap’ın gü­ney kıyısında; 500 000 nüf. (üçte biri çinli, dörtte biri annamlı). Geleneksel el sanat­larının (kuyumculuk ve mücevhercilik) de­vam ettiği eski şehir kral sarayı çevresinde yayılmıştır. Şehir XX. yy.ın başından sonra gelişti; Çinliler ve Annamlılar, kuzeyde es­ki şehir boyunca uzanan bir ticaret semti kurdular; daha kuzeye doğru tepenin ete­ğinde avrupa tarzında bir konut mahallesi inşa edildi. Kamboç ırmağının başlıca lima­nı olan, deniz trafiğine açık bulunan ve bir havaalanı kurulan Phnom Penh’te tüketim sanayii tesisleri vardır (çeltik fabrikaları, damıtma yerleri, bira fabrikaları). Kereste ve dokuma sanayii ülke üretiminde önemli rol oynar.

Şehir XV. yy.da bir kadın (Penh) tarafından yapılan dini bir tümseğin (Phom) eteğinde kuruldu. Kral Ponhea Yat, başken­tini Angkor’dan buraya taşıdı (1434). Baş­kentin XVI. yy.ın başında Lovek’e, XVII. yy. başında da Udong’a nakledilmesinden sonra kral Nordom I (1867) zamanında Phnom Penh yeniden başkent oldu.

Phnom Penh

İngilizce Phnom Penh kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Phnom Penh (antigua Cambodia)

Phnom Penh

İngilizce Phnom Penh kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Phnom Penh (Capitale du Cambodge)

Phnom Penh

İngilizce Phnom Penh kelimelerinin Almanca karşılığı.
Phnom Penh (Hauptstadt Cambodias)

Phnom Penh

İngilizce Phnom Penh kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Phnom Penh (capitale della Cambogia)

Phnom Penh

Flemenkçe Phnom Penh kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Phnom Penh, capital city of Cambodia (country in southeast Asia)

Phnom Penh

n. Phnom Penh, capital city of Kampuchea n. Phnom Penh, capital city of Cambodia (country in southeast Asia)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.