Pierre Mauroy

Pierre Mauroy (5 Temmuz 1928 Cartignies, Nord - 7 Haziran 2013, Clamart), Fransa eski başbakanı.

Pierre Mauroy (5 Temmuz 1928 Cartignies, Nord - 7 Haziran 2013, Clamart), Fransa eski başbakanı. Ailesi ve gençliği Pierre Mauroy öğretmen bir baba ile dindar katolik bir annenin 7 çocuğunun en büyüğüdür. 18 yaşındayken Sosyalist Parti'nin (o dönemki adıyla Uluslararası İşçi Fransız Bölümü, SFIO) yan kuruluşu Sosyalist Gençliğe kaydını yaptırır. Toplam yaşamında Teknik eğitim merkezinde 18 ay kadar öğretmenlik yapmıştır. Siyasi yaşamı 1966 yılında SFIO genel sekreteri olmuş, 1969 yılında Sosyalist Parti'nin yönetiminde yer almıştır. 1973-2001 yıllarında Lille belediye başkanlığı yapmıştır. François Mitterrand'ın cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının sözcüsü olmuştur (1980-1981). 1988-1992 yıllarında Sosyalist Parti'nin Birinci sekreteri olmuştur. 1992-1999 yıllarında Sosyalist Enternasyonal başkanlığını yapmış ve ardından aynı örgütün onursal başkanı olmuştur. 1992-2011 yıllarında Senatör olarak görev yapmış ve 2011 yılında tekrar aday olmamıştır. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri Ségolène Royal'i desteklemiş, 2011 Sosyalist Parti cumhurbaşkanlığı önseçiminde Martine Aubry'i desteklemiştir. Akciğer'indeki tümörden dolayı ameliyat olduğu için François Hollande'ın seçimlerinde oy kullanamamıştır daha sonra hastaneden taburcu olmuş ve aktif siyasette yer almamıştır. Başbakanlık 1981-1984 yılları arasında üç ayrı hükümet kurmuş ve bu dönemde İdam kaldırılmış, Basın reformunu yapmış, yerinden yönetim konularında çok ciddi adımlar atılmış ve kamulaştırma kanunu çıkartılmış, ancak başbakanlık döneminde enflasyon ve işsizlik sıkıntısı çözülememiştir. Ölümü Kansere bağlı olarak 7 Haziran 2013'te ölmüş, 11 Haziran'da yapılan cenazesine Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan Jean-Marc Ayrault, Senato Başkanı Jean-Pierre Bel, Meclis Başkanı Claude Bartolone, eski başbakanlar Dominique de Villepin, Jean-Pierre Raffarin, Lionel Jospin, Édith Cresson, Michel Rocard ve Laurent Fabius, Lille Belediye Başkanı Martine Aubry, UMP genel başkanı Jean-François Copé, UDI genel başkanı Jean-Louis Borloo, MoDem genel başkanı François Bayrou, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoë, eski bakanlar Robert Badinter, Jacques Delors, Henri Emmanuelli, Jack Lang, Roger-Gérard Schwartzenberg, Michel Delebarre, Michel Charasse, Élisabeth Guigou ve çok sayıda sosyalist siyasetçi ile 2. Ayrault hükümetinin bakanları katılmıştır. == Seçilerek geldiği görevler Yerel yönetimler * 1967-1973 Nord Genel Konseyi üyesi ve başkan yardımcısı * 1973-2001 Lille Belediye Başkanı * 1974-1981 Nord-Pas-de-Calais Bölgesel Konseyi Başkanı * 1986-1988 Nord-Pas-de-Calais Bölgesel Konseyi üyesi * 2001-2008 Lille Belediye meclisi üyesi * 2001-2013 Lille Onursal Belediye Başkanı

Parlamenter hayatı

* 1973-1981 Nord 2. çevre milletvekili * 1979-1980 Avrupa Parlamentosu milletvekili * 1986-1988 Nord milletvekili * 1988-1992 Nord 1. çevre milletvekili * 1992-2011 Nord senatörü

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pierre Mauroy ilgili konular

  • Pascal Lamy

    Pascal Lamy (1947 - .... ) 8 Nisan 1947’de Fransa’da Levallois-Perret’de doğan Pascal Lamy, evli ve 3 çocuk sahibidir. MBA (HEC), Hukuk ve
  • Pierre Mauroy

    Pierre Mauroy (5 Temmuz 1928 Cartignies, Nord - 7 Haziran 2013, Clamart), Fransa eski başbakanı.
  • Alain Savary

    Alain Savary (d. 25 Nisan 1918, Cezayir - ö. 17 Şubat 1988, Paris) Fransız siyasetçi.
  • Jack Ralite

    Jack Ralite (d. 14 Mayıs 1928, Châlons-sur-Marne (Marne)) Fransız komünist siyasetçi.
  • 1. Pierre Mauroy Hükümeti

    Başbakan : Pierre Mauroy
  • 1981 Fransa genel seçimleri

    14 ve 21 Haziran 1981'de yapılan Fransa Ulusal Meclisi seçimlerinin sonuçları;
  • 2. Pierre Mauroy Hükümeti

    Başbakan : Pierre Mauroy
  • 3. Pierre Mauroy Hükümeti

    Başbakan : Pierre Mauroy
  • Maurice Faure

    Maurice Faure (d. 2 Ocak 1922 Azerat, Dordogne) Fransız eski siyasetçi ve direnişçi.
  • Michel Jobert

    Michel Jobert (d. 11 Eylül 1921, Meknes, Fas - ö. 25 Mayıs 2002, Paris) Fransız siyasetçi.