Pippi UzunçorapPippi Uzunçorap, Astrid Lindgren`in yazdığı İsveç çocuk kitabı serisinin ve bu seri ile bağlantılı diğer çalışmaların ana karakteri. Pippi Uzunçorap, ayrıca sinemada Inger Nilsson tarafından başarıyla canlandırılmıştır. Roman ve film birçok dilde tercüme edilmiştir.

Roman

Astrid Lindgren, roman kahramanı Pippi`yi akciğer iltahabından hasta yatmakta olan ve Pippi Uzunçorap`dan (isim o an aklına gelmiş) bir hikaye dinlemek isteyen kızı ``Karin`` `e bakarken keşfetti. Başlangıçta yazar olmaya niyeti olmayan Astrid Lindgren yıllar sonra, bacağının kırık olduğu bir dönemde hasta yatağında yatarken, bu hikayeleri kaleme almıştır.

Yazarın Pippi`yi esinlendiği şahıs, büyük ihtimalle kızı Karin`in 40`lı yıllardaki sınıf arkadaşı ``Sonja Melin`` `dir. Bir başka esinlenme ihtimali de 1930`lu yıllarda Danimarkalı roman yazarı Karin Michaelis`nin kullandığı "``Bibi``" karakteridir. Dikkat çeken sadece isim benzerliği olmayıp, ``Pippi`` `nin de ``Bibi`` gibi korkusuz bir küçük kız olmasıdır. O da bir istasyon memurunun kızı olarak Danimarka`nın trenlerinde serbest seyahat eder, çekincesiz ve birçok yetişkinin gözünde yaramaz, ama aynı zamanda sevecen, sorumluluğun bilincinde ve sosyaldir.

Bir başka esin kaynağı da Lucy Maud Montgomery`nin kırmızı saçları ve yaşam tarzıyla Pippi`yle benzerlikleri olan roman kahramanı "``Anne``" dir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pippi Uzunçorap ilgili konular