Piramitler Savaşı

Piramitler Savaşı, Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu ile Memlüklular arasında 1798 yılında Mısır'da cereyan eden ve Fransızların galibiyeti ile sonuçlanan savaş. İslam dünyasının askerlik sanatında batılılara göre ne kadar zayıf ve geri kaldığını gösteren, Napolyon'un 1798-1801 Mısır seferinin ilk savaşı olan Piramitler savaşı 21 temmuzda 1798'de yapıldı.

Piramitler Savaşı, Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu ile Memlüklular arasında 1798 yılında Mısır'da cereyan eden ve Fransızların galibiyeti ile sonuçlanan savaş. İslam dünyasının askerlik sanatında batılılara göre ne kadar zayıf ve geri kaldığını gösteren, Napolyon'un 1798-1801 Mısır seferinin ilk savaşı olan Piramitler savaşı 21 temmuzda 1798'de yapıldı. Savaşta yaklaşık 30.000 kişilik ateş gücü ve disiplin olarak çok üstün olan Fransız ordusu kendinden yaklaşık 3 kat kalabalık olan disiplinsiz Memlük süvarilerini topçu ateşiyle desteklenen piyadelerin ateş gücü sayesinde kesin bir yenilgiye uğrattı.

Savaş sonunda 5000'den fazla Memlük süvarisi ile 300 Fransız askeri öldü ve başkent Kahire yolu Fransızlara açılmış oldu.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Piramitler Savaşı ilgili konular