Pire

Bu sayfada Yunanistan'da yer alan Pire şehri hakkında bilgi verilmektedir. Kan emici bir böcek takımı olan Pireler hakkında bilgi almak için bkz. PirelerPire, Yunanca Peiraieus veya Pireas, Yunanistan’da (Attike ili) şehir, Atina’nın lima­nı, başkentin merkezine 10 km kadar uzak­lıkta; yaklaşık 500.

Bu sayfada Yunanistan'da yer alan Pire şehri hakkında bilgi verilmektedir. Kan emici bir böcek takımı olan Pireler hakkında bilgi almak için bkz. Pireler

Pire, Yunanca Peiraieus veya Pireas, Yunanistan’da (Attike ili) şehir, Atina’nın lima­nı, başkentin merkezine 10 km kadar uzak­lıkta; yaklaşık 500.000 nüf. Şehir, kısa süre içinde, yolları birbirini dik açılarla kesen bir plana göre gelişti: 1870′te nüfusu ancak 11 000 kişiydi. Pire Yunanistan’ın başlıca ti­caret limanı ve büyük bir sanayi merkezidir: tersaneler, kimya, makine ve dokuma sana­yii.

Pire, Med savaşları sırasında Phaleron limanı donanmaya küçük gelince Ati­na’nın limanı oldu. Pire yarımadasında Kephisos’un ağzında kurulmuştu; Kimon, Perikles ve Themistokles’in yaptırdığı «uzun sur­lar» ile Atina’ya bağlıydı. Askeri bir liman olan Kantharos’u, komşu ticaret limanı Zea’yı (tahıl limanı) ve güneyde Munikhia’ yı içine alıyordu. Gece başlıca giriş kanalı zincirlerle kapanırdı. Düzgün bir plana göre kurulan Pire, ticaretle uğraşılan kozmopo­lit bir şehirdi. M. ö. 404′te Lysandros tara­fından yıkıldı, Konon tarafından yeniden in­şa ettirildi (394); M. ö. 86′da Sulla tarafın­dan tekrar yıkıldı. Basit bir kasaba haline gelen Pire, adını bile kaybetti ve 1835′e ka­dar Porto Leone diye anıldı. O tarihten sonra şehir ve liman eski önemini yeniden kazandı.

Diğer anlamları

pire

Pireler takımında, insanın ve bazı hayvanların kanını emerek yaşayan, iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, küçük, asalak böcek (Pulex).
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
pire gibi , pire için (veya pireye kızıp) yorgan yakmak , pireyi deve yapmak , pireyi gözünden vurmak

pire

Fransızca pire kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. worse

pire

İspanyolca pire kelimesinin İngilizce karşılığı.
[pirar] v. blow; cut out

pire

Türkçe pire kelimesinin İngilizce karşılığı.
[pire] adj. worse n. worst n. pyre, pile of flammable material

pire

Fransızca pire kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
1. (comparaison) zieker; zwakker; slechter; minder goed 2. (général) slechtst (n); ergst (n); slechtste (n); ergste (n)

pire

pirelerden, insanın ve kimi hayvanların kanını emerek yaşayan, iyi sıçradığı için kolay yakalanamayan, küçük asalak böcek (pulex).

pire

Fransızca pire kelimesinin İtalyanca karşılığı.
1. (comparaison) più malandato; in peggiori condizioni di salute; peggiorato; peggiore; più cattivo; meno buono 2. (général) peggio (m)

pire

Fransızca pire kelimesinin Portekizce karşılığı.
1. (comparaison) pior; pior 2. (général) pior (m)

pire

Fransızca pire kelimesinin İspanyolca karşılığı.
1. (comparaison) peor; peor 2. (général) peor (m)

pire

Fransızca pire kelimesinin Türkçe karşılığı.
daha kötü

pire

Türkçe pire kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Floh

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.