pirzola

Pirzola, koyun veya dana etlerinin kaburga kısmına bitişik olarak kesilen et parçalarına verilen addır. En yaygın pirzola çeşidi kuzu veya koyun pirzolasıdır.

PIRZOLA (türkçe) anlamı
1.
2. 1 . Kasaplık hayvanda omurganın iki yanındaki bölge:
Koyun pirzolası. Kuzu pirzolası. Sığır pirzolası.- .
3. 2 . Bu bölgeden dilimler halinde çıkarılan kemikli et parçası
kotlet:
Ardiyelerin arkasındaki bahçede pirzolalar pişer...- S. F. Abasıyanık.
PIRZOLA (türkçe) anlamı
4. kasaplık hayvanda omurganın iki yanındaki bölge.bu bölgeden dilimler durumunda çıkarılan kemikli et parçası
5. kotlet
PIRZOLA (türkçe) ingilizcesi
1. n. cutlet
2. chop
3. rib
4. rib roast,
PIRZOLA (türkçe) fransızcası
1. côte [la]
2. côtelette [la]
3. entcecôte [la]
PIRZOLA (türkçe) almancası
1. n. Kotelett
2. Rippchen

Pirzola hakkında bilgiler

200px|thumb|Izgara pirzolaPirzola koyun veya dana etlerinin kaburga kısmına bitişik olarak kesilen et parçalarına verilen addır.

En yaygın pirzola çeşidi kuzu veya koyun pirzolasıdır. Tavuk pirzolası adı verilen et çeşidi aslında tavuğun kaburga kısmı değil, but kemiği kullanılarak yapılır. Pirzola çoğunlukla ızgara veya kızartma yöntemleriyle hazırlanır. Üzerinde baharat olarak genellikle kekik tercih edilir.

yiyecek-taslak

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Giresun

Giresun fındığı ile tanınan Karadeniz Bölgesinde yer alan il. Kiraz ve fındığın bütün dünyâya buradan yayıldığı kabul edilen Giresun ili, Doğu Karadeniz bölgesinde Karadeniz, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Sivas ve Ordu arasında yer alır. 40°07’ ve 41°08’ kuzey ...

Tifo

Tifo, Salmonella typhosa adı verilen bir mikrop tarafından meydana getirilen, ağız yolundan besin maddeleri ile bulaşarak barsak lenf dokusunda doku ölümüne yol açan genel bir lenf sistemi enfeksiyonu. Salmonella typhosa mikrobu, 1 ilâ 3,5 mikron uzunluğunda olup, hareketli, sporsuz ve ...

Doug

Doug Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılmış ve tam 6 sezon boyunca yapılmış bir çizgi film. Şu anda TRT Çocuk'ta yayınlanmaktadır. Doug'un asıl ismi ''Douglas Yancey Funnie''dir.