Pisa Kulesi

Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173'te yapılmıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir.Pisa Kulesi, İtalya`nın kuzeyindeki Pisa şehrinde ``Piazza dei Miracoli``de (İtalyanca ``Mucizeler Meydanı``) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173`te yapılmıştır. Ünlü Pisa Kulesi, bu çan kulesidir.

Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir.

Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemektedir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

Kule, Pisa`nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik`e rakip olarak yapılmıştır.

Galilei`nin, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galilei`nin bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.

Kule 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Pisa Kulesi ilgili konular

 • Pisa

  Pisa Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinde ayni ismi tasıyan Pisa ili merkezi olan bir şehirdir. Ünlü Eğik Pisa Kulesi ve icinde Pisa Katedrali
 • Amalfi

  Amalfi guney İtalya Campania Bölgesi'ndeki Salerno ilinde bir şehir, bir yerel yonetim komunu ve başpiskoposluk merkezi.
 • Dubai'nin Ruhu

  Kasım 2006'da turuna başlayan reklam zeplini.
 • Pisa Kulesi

  Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan
 • Pizza kulesi

  Pisa Kulesi, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan
 • Pisa (anlam ayrımı)

  Pisa veya PISA aşağıdaki anlamlara gelebilir:
 • Pisa ili

  Pisa ili (İtalyanca: ''Provincia di Pisa'') merkezî İtalya'da Toskana Bölgesi'nde yer alan bir ildir. Bu ilin merkezi Pisa'dir.
 • Denizci cumhuriyetler

  Denizci cumhuriyetler (İtalyanca: Repubbliche marinare) İtalya’da Orta Çağ’da ortaya çıkan ve gelişen şehir devletlerini tanımlar. Bunlar
Pisa Kulesi
Pisa Kulesi