Pisco (Içki)

Kısaca: Pisco, bir brendi olup, Peru ve Şili'nin ulusal içkisidir. 400 yıldan uzun zamandır mevcut olan bir içkidir. ...devamı ☟

Pisco (içki)
Pisco (içki)

Diğer anlam|Pisco

Pisco, bir brendi olup, Peru ve Şili`nin ulusal içkisidir.

400 yıldan uzun zamandır mevcut olan bir içkidir. Saf damıtılmış üzüm suyu olan piscodan bir lite elde edebilmek içim, 6 ile 7 kilo üzüm kullanılır. Tek malzemesi "pisco üzümü" olarak da bilinen sekiz değişik üzüm türünden elde edilmiş fermente üzüm posasıdır. Pisco üretimi için başlıca olarak muskat üzümü (Moscatel) kullanılır. Pisco Sour, pisco temeline dayanan bilindik bir kokteyldir. Bununla beraber cola ile karışımına Piscola adı verilir.

Pisco adının kökeni tartışmalıdır. Bir teoriye göre sözcük Quechua dilinden gelir ki burada "uçan kuş" anlamındadır. Peru sahilinde bugunkü Pisco şehri, çevresinin kuşlar açısından zengin olması sebebiye İnkalarca "Pisko" olarak adlandırılır. Bu bölgede alkollü içecekleri muhafaza eden çeşitli yüksek kaliteli fıçılar üretilirdi. Bunlar, bölgeye dayanarak ``Pisko`` ya da ``Pisquillo`` olarak nitelenirdi. Fıçılar İspanyollar tarafından Güney Amerika Pasifik sahili boyunca üzüm brendisi depolamada kullanıldı. Üzüm brendisi daha sonra fıçıların adını alır.

Diğer bir teori, ismin liman şehri Pisco`dan türediğidir. Buradan Güney Amerika`nın üzüm ürünlerinim ağılıklı kısmı Avrupa için gemilere yüklenirdi. Buradaki taşıma kaplarında "de Piscu" yazıyordu ki sözcük sonradan İspanyollarca bu içki için dönüştürülmüştür.

Son olarak pisco içmenin keyfi ile insanın aynen öyle hissettiği iddiasıyla, sözcük doğrudan Quechua "uçan kuş" sözcüğü olduğudur.

Pisconun Peru ve Şili piscosu olarak iki türü vardır.

Linkler

commons-ufak|pisco

Kaynak

Kaynak wiki |url= http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Pisco_%28Getr%C3%A4nk%29&oldid=40335600 |tarih= 22 Aralık 2007 |dil= Almanca |madde= Pisco (Getrí¤nk) , Kısmi tercümeKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Pisco (içki) Resimleri